Çek Kanunu'nda yapılan son değişiklikler ile birlikte karşılıksız çek keşide etmenin hukuki ve cezai sonuçları
Legal and criminal consequences of bounced cheque with latest changes
- Tez No: 512627
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çek, ekonomik hayatta yaygın olarak kullanılan bir kambiyo senedidir. Çalışmamızda; yaygın kullanımdan doğan en önemli hukuki sorunlardan biri olan karşılıksız çek düzenlenmesi halinde ortaya çıkacak hukuki ve cezai sonuçlar son değişiklikler ile birlikte ele alınmıştır. Çeke olan güveni sağlamak, çek kullanımını yaygınlaştırmak ve karşılıksız çek düzenlenmesini önlemek amacı ile 09.08.2016 tarihinde yürürlüğe giren 6728 sayılı“Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu”ile Çek Kanunu'nda ve Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklikler yapılmıştır. Bu kanun ile çeke ilişkin unsurların sayıldığı TTK m.780'e karekod ve banka seri numarası eklenmiş, karşılıksızdır işlemine sebebiyet veren kişiler için adli para cezası ve ödenmemesi halinde hapis cezası tekrar getirilmiş, şikâyet merciin icra mahkemeleri olacağı ve yargılama usulünde İcra İflas Kanunu hükümlerinin uygulanacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cheque is a widely used as exchange bill in the economic life. In our study; all legal and criminal consequences of using bounced cheque which is one of the most important legal issue due to commonly used in the trade environment are discussed with latest changes. Some amendments were made in Law of Cheque, The Turkish Commercial Code and The Law Number of 6728 which aim to improvement of investment environment which were legalized on 09.08.2016 in order to provide a trust of using cheque and prevent of using bounded cheque in the economic life. Along with that change, in 780th article of this law, QR Reader and Bank Serial Number were added. For those who cause the bounced cheque, the judicial fine and imprisonment (in case of unpaid fine) are brought. It is indicated that the complaint procedure should be taken by enforcement courts and in the trial procedure, the rules of the bankruptcy and enforcement law should be applied.