Türkiye'nin uluslararası hizmet ticareti
International trade service of Turkey
- Tez No: 263832
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, uluslararası hizmetler ticareti ve uluslararası hizmetler ticaretinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye açısından incelenmiştir.Bu amaçla, hizmet sektörleri ve hizmet ticareti kavramsal olarak incelenmiştir. Hizmet ticaretindeki gelişmeler az gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler, geçiş ekonomileri ve gelişmiş ülkeler için trend denklemleri vasıtasıyla araştırılmıştır.Ekonomik büyüme ve hizmet ticareti arasındaki ilişki gelişmekte olan ülkeler, Güney Kore ve Türkiye için zaman seri analizleriyle incelenmiştir. Birim kök testleri serilerin durağanlığını belirlemek için kullanılmıştır. Engle-Granger eş-bütünleşme testiyle hizmet ticareti ve ekonomik büyüme arasındaki uzun dönemli ilişkiler analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki olası ilişkinin yönü vektör hata düzeltme ve Granger nedensellik testiyle belirlenmiştir.Eş-bütünleşme testi sonuçlarına göre, gelişmekte olan ülkelerde hizmet ticareti ve ekonomik büyüme eş-bütünleşik değildir. Güney Kore `de ise bu değişkenler birlikte hareket etmektedirler. Vektör hata düzeltme sonuçları ise bu ilişkinin tek yönlü olarak hizmet ticaretinden ekonomik büyümeye doğru olduğunu göstermektedir. Son olarak Türkiye'de geleneksel hizmet ticareti ile ekonomik büyüme arasında pozitif bir ilişki vardır. İlişkinin yönü ise hizmet ticaretinden ekonomik büyümeye doğrudur.Sonuç olarak, uluslararası hizmetler ticaretinin dünya ticaretindeki önemi gittikçe artmaktadır. Uluslararası hizmet ticaretinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi ülkelere ve sektörlere göre değişmekle birlikte genel anlamda pozitiftir.
Özet (Çeviri)
In this study, international trade in services and its impact on economic growth has been explained in the framework of developing countries and Turkey.For this purpose, conceptual issues in services and service trade are dissucced in theoretical framework. The improvements in trade in services for under developed, developing, developed countries and transmition economics are analyzed trough trend equations. The relationship between economic growth and trade in services are analyzed through time series equation for developing countries, South Kore and Turkey. Unit root analyses are used in determining serial stationary in the series. Engle-Granger cointegration tests are also conducted for determining the long-run relationships between service trade and economic growth. For searching possible relation between the variables and the direction of causality, two econometric analsis namely vector error correction and Granger causality are realized.According to the co-integration tests, there is no cointegration between service trade and economic growth for developing countries. These variables are however acting together for South Kore case. Vector error correction results show that this relationship is avaliable only from service trade to economic growth. For Turkey, a positive relation between traditional service trade and economic growth is detected. Also a causality relation from service trade to economic growth is found for Turkey.As a result, international trade in services, is becoming an important issue in the world economy. Impact on economic growth of international trade in services, depending on country and sector in is general positive.