Envaru't -Tenzil ve Esraru't-Te'vil'de işari tefsir
Envaru't -Tenzil ve Esraru't-Te'vil'de işari tefsir
  1. Tez No: 263833
  2. Yazar: TALİP İÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Kadı Beyzavi'ye ait olan Envaru't-Tenzil ve Esraru't-Te'vil adlı eserin işâri yönünü ele almaktadır.Envaru't-Tenzil ve Esraru't-Te'vil adlı tefsir, ağırlıklı olarak dirayet metoduna dayanmakla birlikte az da olsa işâri tefsire yer verir. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde, müellifin hayatından bahsettik.Birinci bölümde, tefsirinin özelliklerinden bahsettik. Eserin gördüğü ilgi ve şöhreti hak ettiğini müşahade ettik.İkinci bölümde, işâri tefsir hakkında genel malumat verdikten sonra Beyzavi'nin tefsirinde ele almış olduğu bazı tasavvufi kavramlar hakkındaki görüşlerini ele aldık. Bu bölümde vardığımız neticeye göre eser, işari tefsir açısından zayıf olmakla birlikte, ele aldığı tasavvufi kavramlara bakışında Beyzavi, ılımlı bir sufi anlayışa sahiptir.Üçüncü ve son bölümde ise, Envaru't-Tenzil'in çeşitli yerlerinde geçen bir takım işâri yorumlardan örnekler verdik. Bu bölüm sonunda da gördük ki Beyzavi, zahiri manadan çok uzak ve aşırı sayılabilecek bir işâri manaya yönelmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study needs with the mystical importance in Envaru?t-Tenzil ve Esraru?t-Te?vil commentary of Kadı Beyzavi. Beyzavi has been little mentioning the mystical aspect in Envaru?t-Tenzil ve Esraru?t-Te?vil commentary.İn the begining of this study, we have mentioned about the life of author.İn the first chapter, we have mentioned about the makings of his commentary. Although it is short and pithy, we have sighted that this commentary has been deserving it?s fame inter-Muslims.İn the second chapter, after we have inform about the mystical commentary we have tried to reach Beyzavi?s opinions relating to the some mystical concepts that he handle in his commentary.İn the third and last chapter, we have offered the several mystical commentaries that existed in the various standigs of Envaru?t-Tenzil ve Esraru?t-Te?vil.