Sömürge sonrası söylem ışığında utanç
Shame in the light of postcolonial discourse
  1. Tez No: 263890
  2. Yazar: ŞENNUR BAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, sömürge sonrası söylemin oluşturduğu melez edebiyatın en önemli temsilcilerinden birisi olan Salman Rushdie'nin Utanç adlı romanı sömürge sonrası söylem ışığında incelenmektedir. Çalışmanın asıl odak noktası, özellikle kadın karakterlere göndermede bulunularak öfke ve şiddet şeklinde görülen ve erkek çocuk sahibi olamama gibi nedenlerden doğan utanç kavramıdır. Çalışmada vurgulanan diğer önemli bir nokta ise; Doğulu kadınların öteki ve madun olarak yansıtılmalarının açık bir şekilde utançla bağlantılandırılması ve bunun nedeninin de hem şarkiyatçı söylemin sterotip sunumları ve hem de Doğu'nun erkek egemen kültür, inanç, gelenek ve değer yargılarından kaynaklanmasıdır. Safiye Zeynep, Belkıs Haydar ve Rani Harappa gibi Doğulu kadın karakterlerin yanlış tanıtımı özellikle erotik ve egzotik çağrışımları olan harem ve peçe gibi Doğu toplumlarına özgü kavramlarla sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Shame, a novel of Salman Rushdie, who is one of the most important representatives of hybrid literature that postcolonial discourse forms is examined in the light of postcolonial discourse. The main focus of the study is on the concept of shame in different forms such as fury and violence and with different reasons such as not having a baby boy with particular reference to Eastern female characters. It has also been inferred that the reason why Eastern women reflected as the other and subaltern are openly associated with shame is both because of the stereotypical representation of orientalist discourse and male-dominated value judgements of the Eastern culture, belief and traditions. The misrepresentation of the Eastern women like Sufiya Zinobia, Rani Harappa and Bilquis Ryder is introduced with regards to harem and veil with their exotic and erotic evocations.