Avrupa Birliği ve uluslararası antlaşmalar ışığında Türkiye'de çalışanların sendikal hakları
In the light of European Union and international treaties, trade union rights of employees in Turkey
- Tez No: 263897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, Türkiye'de sendikalaşmanın tarihsel ve hukuksal evreleri konu edilmiştir. İkinci bölümde ise uluslararası hukukta ve Avrupa birliği ölçeğinde sendikal haklar araştırılıp, bu yönde yayınlanan uluslararası antlaşmalardaki sendikal haklar ortaya çıkarılmıştır. Üçüncü bölümde de onaylayarak tarafı olduğumuz antlaşmaların Anayasamızdaki bağlayıcılığı saptanarak, bu sözleşmelerle çelişen, sendikal hakkın özünü oluşturan örgütlenme özgürlüğü, toplu sözleşme, grev gibi hakları yasaklayan iç hukuk kanunları karşılaştırılmış, mevzuatımızdaki uyumsuzluklar tespit edilmiştir. Mevzuatımızdaki bu uyumsuzluklar, uluslararası örgütlerin denetim kurulları kararlarında ve Avrupa İnsan Hakları Mahkeme'sinin örnek Türkiye davalarında almış olduğu kararlarla da teyit edilmiştir. Bununla beraber temel sendikal hakların, Avrupa Birliği hukuku ile uyumu ve Avrupa Birliğine katılımın ön şartlarından biri olduğu, Türkiye için düzenlenen Katılım Ortaklığı Belgeleri ve İlerleme Raporları ile açıkça ortaya konulmuştur. Bu bilgiler ışığında tezin özünü, Türkiye'nin onayladığı sözleşmelere göre çalışanların, uluslararası hukuktan doğan, toplu iş sözleşmeli ve grevli sendika hakkı bulunmasına rağmen mevzuatımızdaki yasakçı hükümlerle bu haklardan faydalanılmasının engellenmesi ve sosyal politika alanında tarafı olduğu uluslararası antlaşmalara ve Avrupa Birliği müktesebatına uymaması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, historical and legal stages of unionism in Turkey have been discussed. In the second part of it, union rights in international law and European Union standards have been investigated and union rights in accordance with them have been revealed. In the third part by determining how binding the treaties we made are in our constitution, disagreements and inconsistencies have been discovered by means of looking through domestic laws which contradict these treaties, and which forbid rights, such as collective agreement, freedom of association, and strikes, all of which make up the essence of union rights. Disagreements and inconsistencies in our legislation have all been proved in the decisions of supervisory committees of international organizations and in the lawsuits against Turkey in the European Court of Human Rights. However, basic union rights have been clearly established in the Accession Partnership Document and the Progress Reports since union right is one of the preconditions for European Union and is also a conformity to the law of European Union. In the light of this information, the essence of our thesis is made up of the fact that the union rights of employees with strikes and collective agreement, entitled through international laws, are deprived of due to the prohibiting decrees in our legislation though Turkey approved of them in some agreements. Moreover, we suggest that Turkey doesn?t comply with the international political agreements and acquis communitaire.