Endüstriyel demokrasi: Türkiye-AB karşılaştırması
Industrial democracy: Turkey-EU comparison
- Tez No: 610365
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURŞİT IŞIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 218
Özet
AB'ye uyum süreci içerisinde olan Türkiye'de, her alanda olduğu gibi endüstriyel alanda da bir değişim hâkimdir. Türkiye'de çalışma hayatında kalıcı bir barış ortamının sağlanması ve ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesi için endüstriyel demokrasi kaçınılmaz olmuştur. Bu araştırma Türkiye'de atılan ve atılması planlanan adımların gözler önüne serilmesi, AB'ye göre eksi ve artıların bilinmesi, sosyal diyalog amacıyla endüstriyel demokrasi anlayışının uygulanabilirliğinin sorgulanması ve Türkiye'nin hangi düzeyde olduğunun anlaşılması açısından önemlidir. Türkiye'de ve AB'de endüstriyel demokrasi kavramı ve son gelişmeler ışığında endüstriyel demokrasi için önemli olan sosyal diyalog kavramı kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Katılım, seçme ve seçilme hakkı, eşitlik, özgürlük ve çoğunluk gibi demokratik unsurların endüstriyel demokrasi açısından Türkiye-AB karşılaştırması yapılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, endüstriyel demokrasinin çalışma hayatı adına önemine vurgu yapmak ve endüstriyel demokrasi konusunda öncü olan AB'ye tam üyelik konusunda Türkiye'deki gelişmelerin ve eksikliklerin ifade edilerek geleceğe yönelik bir yol haritasının çizilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Yapılan incelemeler, çalışma hayatı ile ilgili uluslararası antlaşmaların ve AB mevzuatlarının iç hukuka uyumlu hale getirilmesi konusunda Türkiye'de gerekli çalışmaların devam ettiğini göstermiştir. Bu çalışmalar ışığında birçok kanunda gerekli düzenlemelerin uyumlu hale getirildiği görülmüştür. Endüstriyel demokrasinin etkin şekilde işleyişi açısından bu uyumluluğun önemli olduğu anlaşılmaktadır. Ancak, çalışma hayatı açısından tam anlamıyla yeterli uyum ve denetimin gerçekleşmediği görülmektedir. Bu eksikliklerin giderilmesi ve gerekli düzenlemelerin gerçekleştirilmesi Türkiye'de endüstriyel demokrasinin etkin bir şekilde işlemesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey in the EU harmonization process, as in all areas it dominates a change in the industrial field. Ensuring lasting peace in Turkey and working life has become inevitable for the realization of economic development of industrial democracy. This research discarded and disposal brought out of the planned steps in Turkey, according to EU cons and knowing the pros, examining the feasibility of industrial democracy for the purpose of social dialogue and Turkey it is important in terms of understanding at what level. The concept of industrial democracy in the EU and Turkey and the latest developments of social dialogue in the light of the concepts that are important for industrial democracy was examined in a comprehensive manner. Participation, selection and the right to be elected, equality, freedom and democracy in terms of democratic elements such as industrial-majority Turkey has tried to make the EU comparison. This study emphasizes the importance behalf of the working life of industrial democracy and declared the developments and shortcomings in Turkey for full EU membership is a pioneer in industrial democracy is intended to contribute to drawing a road map for the future. Based on the research, about the life and work of international treaties related to harmonize domestic law of EU legislation necessary studies have shown that continued in Turkey. In the light of these studies, it was seen that the necessary regulations were harmonized in many laws. It is understood that this compatibility is important for the effective functioning of industrial democracy. However, it is seen that there is not enough compliance and supervision in terms of working life. Eliminating these deficiencies and to make necessary arrangements will ensure the effective processing of industrial democracy in Turkey.