1980 sonrasında Dünya'da ve Türkiye'de küreselleşme ve sosyal devletten uzaklaşma
Globalization and estrange from social state in the World and in Turkey after 1980
  1. Tez No: 263967
  2. Yazar: HALİL GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
1929 Krizinden sonra ağırlıklı olarak sosyal devlet politikaları uygulamaya konmuştur. Sosyal politika uygulamaları 1970'lere kadar çeşitli biçimlerde görülmüştü. 1973 yılında görülen petrol krizi sonrasında sosyal devlet uygulamaları kirzlerin sorumlusu olarak gösterilmeye başlanmış, neoliberal iktisat gündeme getirilmiştir. 1980 sonrasında neoliberalizm, alternatifsizlik söylemini küreselleşme düşüncesiyle birleştirmiş, neoliberal iktisat benimsetilerek yaygın uygulama sonucunda sosyal devletten uzaklaşılmıştır.Türkiye de 1980 sonrasında neoliberal iktisat politikalarını benimsemiş, sosyal devlet uygulamalarından vazgeçmeye başlamıştır.1990 sonrasında ise küreselleşme etkisiyle sosyal devletten tamamen uzaklaşmıştır.Gelişmekte olan ülke olarak Türkiye'de, sosyal devletten uzaklaşmanını toplumsal sonuçları ağır olmuş, yoksulluk ve sadaka ekonomisi kanıksanmıştır.2007 yılında yaşanan Dünya ekonomik krizi, krizlerin sosyal devletten kaynaklanmadığını, bunun nedeninin kapitalizmin yapısında olduğunu göstermiştir.Türkiye, sosyal devletten uzaklaşmış olmasına rağmen krizden en ağır etkilenen ülkelerden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
After 1929 Great Crisis, social state policies had began to put in to effect at solve of crisis. In 1970?s, neoliberal economic policies were adopted and social state policies were left.After 1980, Turkey adopted neoliberal economic policies, globalisation policies and discontinued the social policies.Social policies are needed for people and Turkey, because of developing country.In 2007, Crisis began to effect in neoliberal policies and in that days, social state policies were not effected.