Lojistik işletmelerinde tedarik zinciri ve iç kontrol sistemlerinin bağımsız denetim açısından önemi
Supply chain in logistic managements and the importance of internal control in perspective of independent audit
- Tez No: 425036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşme ile önemi artan lojistik, işletmelerin başarısında önemli rol oynamaktadır. Lojistik sadece işletme başarısı için değil ülkelerin“rekabetçi üstünlük”lerinde de önemli unsurlardan biridir. Tedarik zinciri; işletmelerin içinde bulundukları rekabetçi ortamda faaliyette bulunabilmeleri/sürdürebilmeleri ve rekabet üstünlüğü elde edebilmeleri yönünde uzun dönemli bir yönetim felsefesidir. Tedarik zinciri yönetimi ise iç içe geçmiş prosedürlerden oluşan bu sürecin etkin bir şekilde yönetilmesini, tedarikçilerle, üretici şirket ve dağıtım kanalları arasında geçen süreçlerde azami verimi sağlamayı hedefler. Lojistik ülke sınırları içinde olabileceği gibi uluslararası bir operasyon da olabilir. Bu nedenle müşterilerin bir kısmı yabancı sermayeli veya yabancı ortaklıdır. Bu kuruluşlar lojistik gibi uzun süreli iş ortaklığına dayanan bir işbirliğinde karşı tarafın mali tablolarını istemek durumundadırlar. Bu tabloların bağımsız denetim şirketleri tarafından hazırlanmış ve onaylanmış tablolar olması bir zorunluluktur. İç kontrol; işletme süreçleri ve iş akışları içinde konumlanan/konumlandırılan, hedeflerine ulaşmasında etkili bir araç olarak kullanılan ve makul ölçüde güven sağlayan bir sistemdir. Bir işletmenin kurumsallaşması, güvenilirliği, mevzuat ve kurallara uygunluğu, faaliyetlerinin etkinliği ve verimliliğinde önemli pay sahibidir. İç denetim ise işletmenin faaliyetlerine değer katmak ve bu değerin giderek artırılması amacıyla tasarlanmış, bağımsızlığı doğrultusunda tarafsız güvence sağlanması faaliyetidir. İşletme faaliyetlerinin verimli ve etkili bir şekilde sürdürülebilmesi ve olası riskleri en aza indirerek etkin bir iç kontrol ortamı sağlamaktadır. Bu çalışmanın konusu Lojistik İşletmelerinde Tedarik Zinciri ve İç Kontrol Sistemlerinin Bağımsız Denetim Açısından Önemini ortaya koymaktır. Çalışmada Lojistik işletmeleri ve lojistik kavramı, tedarik zinciri, iç kontrol ve denetim anlatılarak iç kontrol sisteminin bağımsız denetim açısından önemi incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde lojistik sektörünün tanıtılması amacıyla önce kavramsal çerçeve belirlenmiş, lojistik yönetimi ve lojistik faaliyetler açıklanmıştır. İkinci bölümde tedarik zinciri, tedarik zinciri türleri ve yönetimi ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde iç kontrol sisteminin tanımı, tarihsel gelişimi, iç kontrol sisteminin özellikleri ve amaçları, iç kontrol ve iç denetim arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde iç kontrol ve iç denetimin bağımsız denetim açısından taşıdığı önem açıklanmak üzere bağımsız denetimin tarihsel gelişiminden başlayarak, Türkiye'deki bağımsız denetim süreci, bağımsız denetimin yararlar ve amaçları, iç kontrol ve bağımsız denetim arasındaki ilişki ve bağımsız denetim sürecinde iç kontrol sisteminin değerlendirilmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing importance of logistics with globalization plays an important role in the success of businesses. Not only is logistics one of the key elements in the success of a company, but also a key component of countries'“competitive advantage.”Supply chain is a long-term management philosophy to maintain their existence in a competitive environment; to carry out their activities; and to achieve competitive advantage. Whereas, supply chain management is a process in which the nested procedures are being effectively managed; and aims to maintain maximum efficiency in the processes between the suppliers, manufacturing companies and distribution channels. Logistics might be an operation within the national borders or could be international. Therefore, some of the customers have foreign-capital or partnerships with foreign investors. These firms are in a position to request the financial statements of the other party in case of a long-term cooperation based on logistic partnership. These statements are obliged to be prepared and approved by independent audit firms. Internal control is a system that is placed within the business processes and workflows; effectively used as a tool to achieve its objectives; and assures reasonable trust. It has an important role in the institutionalization of a business; its reliability; compliance with laws and regulations; and the effectiveness and efficiency of its operations. Whereas, internal audit is an operation to add value to the business and is a designed proceeding aiming to gradually increase this value in an independent, objectively assured way. It provides an effective internal control environment to maintain efficient and effective business activities and to minimize potential risks. The main topic of this study is to present Supply Chain in Logistic Managements and the Importance of Internal Control in Perspective of Independent Audit. The study examines the importance of internal control in perspective of independent auditing by explaining logistic operations and the concept of logistics, supply chain, internal control and auditing. The first part of the study indicates the conceptual framework in order to describe the logistics sector; and then explains the logistic management and logistic activities. The second part discusses supply chain, supply chain types and management. The third part of the study examines the definition of internal control system, its historical progress, the features and objectives of internal control system, the relation between the internal control and internal audit. In order to explain the importance of internal control and internal auditing in relevance to the significance independent audit, beginning with its historical development, the fourth part of the study discusses Turkey's independent auditing process, the benefits and objectives of independent audit, the relationship between internal control and independent audit; and the evaluation of internal control system in the process of independent audit.