Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı'nın Türkiye açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the condition of European Regional and Minority Languages From The Point of Turkey
  1. Tez No: 263980
  2. Yazar: MURAT ARİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Avrupa'nın demokratik insan haklarına dayalı refah dolu toplum stratejisi gereği kurulan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, hazırladığı anlaşmalar aracılığı ile Avrupa demokrasisini yerelden başlayarak inşa etme amacındadır. Bu amacını da hazırlayıp uyguladığı düzenlemeler ile yapmaktadır. Bu düzenlemelerden biri de Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı'dır. Şart; AGİT bünyesinde yürütülen çalışmalar, 1975 Helsinki Nihai Senedi ve 1990 Kopenhag Toplantısı sonrasında, özel ve kamusal hayatta bölgesel veya azınlık dilleri kullanma hakkının; Birleşmiş Milletler Yurttaşlık ve Siyasal Haklar Sözleşmesi'nde yer alan ilkelere ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi'nin ruhuna uygun bir hak olduğu, ayrıca Avrupa'nın farklı ülkelerinde ve bölgelerinde, bölgesel veya azınlık dillerinin desteklenmesi ve korunmasının, ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğü çerçevesinde kültürel çeşitlilik ve demokrasi ilkelerine dayalı bir Avrupa inşa etmeye önemli katkıları olacağı düşünülerek 1992 yılında kabul edilerek, 1998 yılında yürürlüğe girmiştir.Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı çerçevesinde, Azınlık kavramı ve Azınlıklar, Azınlık hakkı olarak dil konusu, Şart'ın amacı ve felsefesi, Avrupa deneyimi ve mevcut durum, uygulama politikaları, Türkiye'nin şart'ta yaklaşımı, uygulama alanı olarak yerel yönetimler ve yönetişim konuları açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Local and Regional Administrations Congress of the European Council established as per the strategy of a welfare community based on European?s democratic human rights is purposing to built through prepared covenants an European democracy beginning locally, and ensures this purpose by means of arrangements being prepared and applied. One of these arrangements is the Condition of European Regional and Minority Languages; the studies performed within the structure of OSCE (Organization for Security and Co-operation in Europe) after the Helsinki Final Script 1975 and Copenhagen Meeting 1990 has been recognized in 1992 and put in forth in 1998 considering that the right to use in the private and public life regional or minority languages is a right complying with the principles included in the Citizenship and Political Rights Covenant of the United Nations and the spirit of the Covenant about the Protection of Human Rights and Basic Independences; and further considering that the support and protection of regional or minority languages in the different European countries and regions will contribute to the construction of an Europe based on cultural diversity and democracy principle under the extent of national sovereignty and territorial integrity.Under the extent of the Condition of European Regional and Minority Languages it will be tried to explain local administration and governance issues like the term ?minority? and minorities, language issue which is a minority right, purpose and philosophy of the Condition, European experience and present condition, application politics, Turkey?s approach to the Condition, and application area.