Çalışma koşullarında değişikliğin iş ilişkisine etkisi
The effect of the changes in the working conditions to relation of work
- Tez No: 263995
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İş hayatının sürekli bir değişim ve yenilik içinde olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Durağan olmayan ve her geçen gün hareketliliğini arttıran iş piyasaları bunu gerektirmektedir. Böyle bir ortamda da iş hayatının vazgeçilmez iki süjesi olan işçi ve işveren tarafının değişikliklerden etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır. Gerçekten, işletmesinin piyasada ayakta kalabilmesi ve devamlılığını sağlayabilmesi yükünün altında olan işverenin aynı zamanda üretiminin karşılığında da kar elde etmelidir. Bunun karşılığında ise bedeni veya fikri emeğini ortaya koyan, işverenin kendisine verdiği işin karşılığında geçimini temin eden işçinin işe muhtaç ve zayıf konumu iş hayatında yaşanan değişiklikler karşısında korunmasını gerektirmektedir.İş hayatının vazgeçilmesi olan değişiklikler ve bunun iş ilişkisinde yarattığı sorunları gören Kanun Koyucu, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 22. maddesi ile mevzuatımıza çok önemli bir yenilik kazandırmıştır. Bu maddeye göre işçi ve işveren tarafının oluşturduğu iş ilişkisinde yapılmak istenen değişiklik bir prosedüre bağlanmıştır. Bu düzenleme ile artık işverenler iş ilişkisinin tabi olduğu çalışma koşullarını kafalarına estiği gibi tek taraflı olarak değiştiremeyecekler ve Kanun'un 22. maddesinde düzenlenen şartlara göre değişiklik yapmak zorunda kalacaklardır. Aksi durumda ise yapacakları değişiklik işçiyi bağlamayacak ve geçersiz değişikliğin hukuki sonuçlarına maruz kalacaklardır.“Çalışma Koşullarında Değişikliğin İş İlişkisine Etkisi”konulu yüksek lisans tez çalışmamızda çalışma koşullarında yapılmak istenen değişikler, değişiklik prosedürü ve değişikliğin iş ilişkisi üzerine oluşturduğu sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is absolutely a reality that working life is continuously in a change and innovation. Working markets which are not stable and increase their line gradually, reguires this. In such an environment, it will also be important that employees and employers who are important subject of working life are affected by the changes. In fact the employee who has weak conditions and who is responsible for the enterprise must have profit for the production. Moreover,the poor condition of the employee who works both phsically and physcologically and survives with the salary paid by the employer needs to be protected against the changes of the working life.Law Maker which includes changes and problems of working life adds a very important innovation to our legislation with 22nd article of Working Law numbered 4857. According to this article, the change which is about the required changes of the working relations between the employee and employer is bounded to a procedure. With this relation, employers will not be able to change anything when they want and they have to obey 22nd article of the Law. Unlike that, the change which they will do is not interested by the employee and they are also subject to law as a result of this situation. In our thesis study called ?The Effect of the Changes in the Working Conditions to the relation of Work? the changes which are required , the procedure of change and results of change on working relation are studied.