Marka imajının oluşturulmasında bütünleşik pazarlama iletişimi ve halkla ilişkilerin rolü
Integrated marketing communications in building brand image and the role public relations
  1. Tez No: 264031
  2. Yazar: İLGİ ERPELİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BERİL AKINCI VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bütünleşik pazarlama iletişimi; reklam, halkla ilişkiler, kişisel satış, doğrudan pazarlama gibi pazarlama iletişimi uygulamalarının bir arada ve bir biriyle uyumlu olarak gerçekleştirildiği bir pazarlama alt alanıdır. Bütünleşik pazarlama iletişimi ile sinerji yaratılmaktadır. Marka imajı, bir marka hakkında tüketici zihninde oluşan tüm çağrışım ve bilgilerin toplamıdır. Marka imajı oluşturmak için bütünleşik pazarlama iletişimi araçlarından yararlanılmaktadır. Halkla ilişkiler, kamuoyunda, marka ya da kurumlar hakkında sempati ve güven yaratmak için kullanılan bir pazarlama alt alanıdır. Halkla ilişkiler ve bütünleşik pazarlama iletişimi arasında, sinerji yaratmaya yönelik bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmada, markalama, bütünleşik pazarlama iletişimi ve marka imajı ile ilişkisi, halkla ilişkiler ve bütünleşik pazarlama iletişimi ile ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrated marketing communication is a sub-area of marketing and it includes implementations of marketing communication such as advertisement, public relations, personal selling, direct marketing which are realizing together and compatible each other. Integrated marketing communication creates synergy. Brand image is all associations and knowledges about brand which are consisting in the consumers' brain. Tools of integrated marketing communication are used for creating brand image. Public relations is a sub-area of marketing and it is used for creating sympathy and trust about brands or institutes. There is a relationship between public relations and integrated marketing communication in term of occuring of synergy. In this thesis, subjects of branding, integrated marketing communication and its relation with brand image, public relations and its relation with integrated marketing communication are dealed.