Danışanların algıladıkları terapötik çalışma uyumu ve oturum etkisi düzeylerinin bazı değişkenlere göre yordanması: Ege Üniversitesi örneği
Prediction of client perceived working alliance and session impact levels regarding some variables: The example of Ege University
- Tez No: 264033
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırma, psikolojik danışman adaylarının aldıkları süpervizyonun etkililiğinin ve kullandıkları psikolojik danışma becerilerinin etkililik düzeylerinin, danışanların algıladıkları terapötik çalışma uyumu ve oturum etkisi düzeylerini yordama derecesini belirlemeyi amaçlayan bir psikolojik danışma süreç ve sonuç araştırmasıdır.Araştırma kapsamında önce Yardım Becerileri Sistemi (YBS) (Hill & O'Brien, 1999), Etkililik Değerlendirme Ölçeği (EDÖ) (Elliott, 1985), Oturum Etkisi Ölçeği (Stiles, 1980), Terapötik Çalışma Uyumu Envanteri (Horvath & Greenberg, 1989) ve Süpervizyon Ölçeği (Worthington & Roehlke, 1979) Türkçe'ye uyarlanmıştır.Araştırmada veriler Ege Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı'nda eğitim gören 60 farklı psikolojik danışman adayından ve onlardan yarıyıl boyunca psikolojik danışma yardımı alan 78 danışandan elde edilmiştir. Verilerin analizi beş ayrı çoklu doğrusal hiyerarşik regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir.Terapötik çalışma uyumunu süpervizyonun etkililiğinin ve psikolojik danışma becerilerinin etkililiğinin (kapalı uçlu soru, açık uçlu soru, yeniden ifadelendirme, duygu yansıtma, bilgi verme ve yönlendirme) yordamadığı bulunmuştur.Süpervizyonun etkililiğinin oturum etkisinin derinlik, akıcılık, oturum sonrası olumluluk ve canlılık boyutlarını yordamadığı saptanmıştır. Oturum etkisinin derinlik boyutu ve akıcılık boyutları için yönlendirme becerisinin etkililiğinin anlamlı bir yordayıcı olduğu bulunmuştur. Yönlendirme becerisinin etkililik düzeyiyle, oturum etkisinin derinlik ve akıcılık boyutları düzeyleri arasında ters yönde korelasyon saptanmıştır.Yönlendirme becerisinin etkililik düzeyi, danışanın oturum sonrası olumluluğun; duygu yansıtma becerisi ise danışanın oturum sonrası canlılığının anlamlı yordayıcıları olarak saptanmışlardır. Hem yönlendirme becerisinin etkililiğiyle olumluluk, hem de duygu yansıtma becerisinin etkililiğiyle canlılık düzeyleri arasındaki ilişki ters yönlü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a counseling process and outcome study which investigated the role of the effectiveness levels of supervision and the counseling skills of counselor trainees in predicting working alliance and session evaluation scores of clientsAt first, Helping Skills System (HSS) (Hill & O?Brien, 1999), Helpfulness Rating Scale (HSR) (Elliott, 1985), Session Evaluation Scale (Stiles, 1980), Working Alliance Inventory (Horvath & Greenberg, 1989) and Supervision Questionnaire (Worthington & Roehlke, 1979) were adapted to Turkish.Data were collected from 60 counselor trainees who were enrolled in Ege University Guidance and Counseling Undergraduate Program, and from 60 clients who received counseling from them during a semester.The effectiveness levels of supervision and the counseling skills (closed question, open ended question, restatement, reflection of feelings, information, direct guidance) did not predict the working alliance scores of clients.The effectiveness of supervision was not a predictor of none of the session evaluation scores of clients. The effectiveness of direct guidance was the only predictor for both depth and smoothness scores. The effectiveness of direct guidance showed negative correlations with both the depth and smoothness scores.The effectiveness of direct guidance was the predictor of post session positivity whereas the effectiveness of reflection of feelings predicted the post session arousal. The effectiveness of direct guidance showed negative correlations with the positivity scores. Likewise, the effectiveness of reflection of feelings showed a negative correlation with the arousal scores.