Kazaklarda Bozcigit Anlatması
The story ' Bozcigit'in Kazakh
- Tez No: 264045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUVAFFAK DURANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Türk halklarının masal, destan, halk hikâyesi gibi yüzyılların birikimini, değerlerini ve hayat felsefesini taşıyan eserleri, sadece geçmişin mirası değil, ortak geleceğin yapı taşları olması bakımından da oldukça önemlidir. Bu eserler, kültürümüzde önemli bir hazine niteliğindedir. Bu geniş sahanın içinde yer alan Bozcigit anlatısı, Kazak aşk destanları arasında önemli bir yere sahiptir. Bozcigit, Türk toplulukları arasında yaygın olan, çeşitli bölgelerde masal, hikâye veya destan olarak anılan sözlü edebiyat ürünlerinden biridir.Çalışmamızda Kazak Türklerinin destan geleneği incelenerek, Kazak, Uygur ve Dobruca varyantları karşılaştırılıp, belli başlı farklar tespit edilmiştir. Bozcigit'te yer alan, Kazak halk edebiyatındaki şiir türlerinden örnekler incelenmiştir.Büyük bir coğrafyaya yayılmış Türk topluluklarının tarihi ve bu tarih içinde geliştirdikleri kültürleri; bunun içinde de destan, masal ve halk hikâyelerinin zenginliği, kıyısına yaklaşan insanı büyüleyen uçsuz bucaksız bir deniz gibidir. Çalışmamızdaki amacımız, bu alana elimizden geldiğince katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The fairy tales, epics, and folklores of Turkic people represents their values, philosophy of living, and their experiences for centuries. These are significant because they are not only the heritage Turkic people but also they constitute the backbone of their future. These works as an important treasure enriches Turkic people?s culture. Bozcigit, as one of these great works, has a significant place among love stories of Kazakh people. Bozcigit, as one of the representations of the fairy tales, folklore, or epic which is widespread among Turkic people, is one of the oral literary works of Kazakh people.This dissertation examines the Bozcigit, an epic work of Kazakh Turkish people, as well as the Uygur and Doburca versions of this work to differentiate the similarities and differences among them. Some of the poems from Kazakh oral literature which exist in Bozcigit have been studied. The history of Turkic people spreading to a wide geography has developed a great culture and heritage including epics, fairy tales, and folklore which takes the attention of each reader. This study aims to contribute to the field.