Kazaklarda Yer-Su kültü
The 'Yer-Su' Kults in Kazakh Turks
  1. Tez No: 286545
  2. Yazar: FATİH EGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİN YAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Kazak Türklerindeki Yer-Su inancı Türk mitolojisindeki evren tasavvuru ile yakından ilgili olup daha çok dikey bağlamda yatay bir düzlem olarak düşünülen yeryüzünü esas almaktadır. Bir başka ifadeyle söyleyecek olursak Kazak Türklerindeki Yer-Su değerleri, yeryüzünde bulunan canlı-cansız, somut-soyut her türlü varlık olarak karşımıza çıkmaktadır.Kazak Yer-Suları zaman içinde Türklerdeki yer, renk, yön, zaman ve bu kavramları ifade eden hayvanlarla da ilişkilendirilmiş; söz konusu değerlerin kutsal kabul edilmelerine yol açmıştır.Kazak Türklerinde Yer-Su'lar genelde Türk mitolojisinde kült olmuş değerler olarak da dikkati çekmektedir. Özellikle yurt yani vatan kavramlarının Yer-Su olarak kabul edilmesi ise Türk kimliğini ortaya koyan nedenlerden biri olarak görülmelidir. Kazak Türklerinde Yer-Su olarak gördüğümüz değerlerin daha geniş alanlarda Türkiye Türklerinde görülmesi de yine bu bağlamda değerlendirilmesi gerekmektedir.Denilebilir ki Kazak Türklerindeki Yer-Su inancını yansıtan değerler Türk dünyasının ortak paydalarından bir kısmını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The belief of Land-Water among Kazakh Turks is closely connected to the conception of universe in Turkish mytology, and takes its basis as the Earth regarded as a horizontal level in a vertical sense. In other words, Land-Water values in Kazakh Turks in fact stand for all beings varying from the animate-inanimate, to the concrete-conceptual and even to the metaphysical.Kazakh Land-Water concepts have gradually been linked to space, color, direction, and time and to animals suggestive of these concepts among Turks, and caused them to be accepted as holy and sacred.Land-Water concepts among Kazakh Turks are also notable as values, having become cults, in Turkish Mytology in general. The acceptance of home country as Land-Water in particular should be regarded as one of the causes forming Turkish identity. That Land-Water values among Kazakh Turks are also observed among Turkey Turks on a larger level should also be evaluated in this regard.It can be said that the values reflecting Land-Water beliefs among Kazakh Turks are also part of the common characteristics of the Turkish World.