Hizmet sektöründe kalite düzeyinin ölçülmesi ve bir uygulama
Measuring of the level of quality in the service sector: an application
- Tez No: 264068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÜVEN GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı; hizmet sektöründe faaliyet gösteren ABC Restoranı müşterilerinin mükemmel bir hizmet firmasından beklentileri ile ABC Restoran hakkındaki algılamaları karşılaştırılarak; bu beklenti ve algılamalar arasında bir fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmaktadır.Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket ABC Restoran'ın rasgele seçilmiş 160 müşterisine uygulanmıştır.Anket sonucunda elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programında analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistikler (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to determine if there is any difference between expectations and perceptions of tourism clients of ABC restaurant, which has been operating in service sector, by comparing their expectations from an excellent service company, and their perceptions about the ABC restaurant.The survey that was prepeared with respect to this purpose was applied to 160 random clients of ABC restaurant.The findings those were found after the survey, was analyzed in SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. Descriptive statiscal methods (frequency, percentage, average, standart deviation) were used while evaluating the research findings.