Türk bankacılık sisteminin gelişimi ve yabancı bankaların sistem içindeki rolü
Turk banking system development and foreign banks in system role
- Tez No: 264072
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, bankacılık sisteminin ve Türk bankacılık sisteminin gelişim süreçleri incelenerek Türk bankacılık sisteminin bugünkü durumu göz önüne alınarak sektöre olan yabancı sermaye ilgisinin olası etkileri değerlendirilmiştir. Dünya bankacılık sistemi ve yabancı sermaye yatırımlarının ülkelere ve bölgelere göre dağılımları ve yabancı bankaların ulusal bankacılık sektörüne etkileri değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, Türk bankacılık sisteminde önemli bir yabancı sermaye yatırım örneği olarak Finansbank A.Ş. incelenmiştir. Finansbank'ın tarihçesi, geçmiş ve bugünkü ortaklık yapısı ve son olarak ta Finansbank'a yabancı sermaye ilgisinin nedenleri ve National Bank of Greece' in bu yatırımdan elde ettiği kazanımlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the banking system and the turkish banking system?s development has been assesed, addition through the turkish banking growing process and its interest into the foreign investment capital. The affects of the world and foreign capital investments in to the national banking sector has been distributed to see the effects on different lands and areas. In the last part, the Finansbank A.Ş. has been anaylsed as an example of the turkish bankig system investing in foreign capitals. The history of Finansbank, the past and today?s partnership structure and, for last, reason of foreign capital interest of Finansbank and how this led the National Bank of Greece getting a big win has been analysed