Adım adım bir müzik albümü prodüksiyonu - bir müzik albümü prodüksiyonu ve uygulama aşamaları
The production and actualization stages of a music album
- Tez No: 264165
- Danışmanlar: PROF. MUTLU TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada bir müzik albümü prodüksiyonun en başından tüketiciye ulaşmasına kadar olanaşamalar adım adım anlatılmaktadır.Müzik albümü prodüksiyonunun ilk aşaması bütçelendirmedir.Yapımcı prodüksiyonu oluşturacak elemeanları prodüksiyonun ihtiyaçlarını belirler ve bütçelendirir.İkinci aşama şarkıların hazırlanması ve aranjelerin yapılmasıdır.Bu çalışmalar müzik prodüktörünün kararları doğrultusunda, seçilen stüdyo ve tonmaisterler tarafından kayıtları,editleri, mixleri ve masteringi yapılır.Üretimin son aşaması çoğaltma ve pazarlamadır.pazarlama;imaj çalışması, kartonet tasarımı, basım ve çağaltımı gibi adımlardan oluşmaktadır.Albümün fiyatlandırılmasından sonra ürün dağıtıma hazırdır.Müzik albümünün satış geliştirmesi (Promosyon) yapılarak tüketiciye ulaşması sağlanır.
Özet (Çeviri)
Thıs work sets out the stages of the productıon of musıc album from the very begınıng until the album reaches the consumer.The first stage of music album production is determining the budget.The producer determines the people to work on production,the requirements of the production and draws up budget. The second stage is preparing the songs and arranging them. In line with the decisions of the music producer the recordings of the pieces is carried out by the studios and tonmeisters, their editing,mix and mastering are done.The last stage of production is duplication and marketing. Marketing consists of stages such as image work,cover design,printing and duplication.After pricing of album,its ready for distribution.The sales development of the music album is carried out and the album is put out for sale.