The motivations of Turkey and South Korea for sending troops to peace operations: UNOSOM II, UNIFIL II, and ISAF
Türkiye ve Güney Kore?nin barış operasyonlarına asker göndermelerinin motivasyonları: Unosom II, UNIFIL II, ve ISAF
- Tez No: 264198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. TARIK OĞUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Soğuk Savaş bitiminden itibaren, Türkiye ve Güney Kore, çeşitli barış operasyonlarına aktif bir şekilde katılmaktadır. İki ülke, oldukça büyük ekonomik ve askeri güç, önemli derecedeki bölgesel politika üzerinde etkileri, ve Amerika ile olan güçlü ilişkiler gibi benzerliklere sahiptir. Ayrıca, iki ülke, hem tehlike ihtimali yüksek olan, hem de direkt ekonomik veya stratejik çıkar sağlamayan operasyonlara asker gönderme bakımından birbirine benzemektedir. Bu tez ?müttefikli yeni orta güçler? olarak tanımlanabilen Türkiye ve Güney Kore'nin Soğuk Savaş sonrası barış operasyonlarına asker göndermelerinde etkili olan motivasyonları bulmayı hedeflemektedir. Türkiye ve Güney Kore'nin UNOSOM II, UNIFIL II, ve ISAF operasyonlarına katılma kararlarını almalarına kadar olan süreçlerin incelenme sonucu, iki ülkenin geleceğe yönelik düşüncel fikirler, yani, yeni çağda birden fazla bölgeye uzanan veya küresel aktör haline gelme niyetleri ile motive edildiği öğrenilmiştir. Ayrıca, dolaylı güvenlik kuşkuları, yurtiçi faktörler, ve olası ekonomik kazançların Türkiye ve Güney Kore'yi fazla motive etmediği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the end of the Cold War, Turkey and South Korea have been actively participating in peace operations. Both states have many commonalities, such as substantial economic and military capabilities, considerable regional political influence, and strong relationships with the United States. Another similarity they share is in terms of their decisions to send troops to relatively risky operations in which they have no direct economic or strategic interests. The aim of this thesis is to find out the decisive motivations of Turkey and South Korea, which could both be identified as ?allied new middle powers,? for sending troops to the post-Cold War peace operations. Through analyzing the processes that led up to Turkey?s and South Korea?s decisions to participate in UNOSOM II, UNIFIL II, and ISAF, I have reached a conclusion that both states are highly motivated by future-oriented ideational considerations, namely, their intentions to become multi-regional or global actors in the new era. I have also discovered that indirect security concerns, the domestic factors, and potential economic benefits are less influential motivating factors for both Turkey and South Korea.