Stock-market reactions to mergers of non-financial Turkish firms
Finansal olmayan Türk şirketlerin birleşmelerine hisse senedi piyasasının tepkileri
  1. Tez No: 264215
  2. Yazar: MERT HAKAN HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE BAŞAK TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde finansal olmayan Türk şirketlerin birleşme duyurularına hisse senedi piyasasının gösterdiği tepkiler incelenmiştir. Birleşme duyurusu etrafında hedef şirketin anormal hisse senedi getirilerini ölçmek için olay çalışması yöntemi kullanılmıştır. Etkin bir piyasada, hisse fiyatındaki değişimler yatırımcıların şirket hakkındaki yeni haberleri değerlendirmesini yansıtır. Olay çalışmaları, piyasa etkinliği varsayımı altında, normal hisse senedi getirilerini modeller. Anormal getiriler, gerçekleşen getirler ile normal getirilerin farkı olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın örnek grubu Temmuz 1991 ile Temmuz 2009 arasında duyurulan 125 birleşmeden oluşmaktadır. Yönetim haklarının el değiştirdiği birleşmelerde Türk hedef şirketlerinin birleşme duyurusunun etrafındaki üç günlük olay penceresinde ortalama olarak %8.56 kümülatif anormal getiri elde ettiği bulunmuştur. Bu tez, Türk hedef şirketlerinin birleşme duyurularına piyasaların olumlu tepki verdiğini gösteren kanıtlar sunarak birleşme literatürüne katkıda bulunmuştur. Bununla birlikte, Türk piyasalarının tepkisi, ABD ve Avrupa piyasalarının tepkilerinde kıyasla daha düşük getiriler yaratmıştır. Hisse senedi piyasalarının tepkisi ülkeden ülkeye değişebileceği gibi Türk şirketlerin duyuru yaptığı tarihlerin belirlenmesindeki problemler Türk piyasasındaki düşük getirilerin bir nedeni olabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates stock-market reactions to mergers of non-financial Turkish firms. I conduct an event study to detect abnormal stock returns of Turkish target firms around merger announcements. In an efficient market, movements in stock prices (returns) reflect investors? assessments of new information about the firm and its operating environs. Assuming market efficiency, event studies model ?normal? returns. Abnormal returns are the difference between realized returns and normal returns. The sample consists of 125 mergers from July 1991 to July 2009. This study reveals that Turkish targets earn on average a cumulative abnormal return of 8.56% in the three-day window around merger announcements when control rights in target firms change hands. This study contributes to the merger literature by providing evidence that markets react positively to merger announcements of Turkish target firms. However, reaction of Turkish markets generates smaller returns than the reaction of US and European markets. Stock market?s reaction to merger announcements may differ from country to country as well as announcement date specification is problematic for Turkish firms which may be the reason for smaller returns in Turkish markets.