Klasik Türk müziğinde süreç içerisinde kullanılan vurmalı çalgılar ve kullanım yerleri
Percussion instruments that used in classical turkish music with in the process&their different usage areas
- Tez No: 264253
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YAVAŞÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türklerin geliştirdiği kültürel değerlerin başlıcaları mimari, edebiyat ve müziktir. Türk toplumunun her anında; ibadete çağıran ezandan, düğünlerde çalınan oyun havalarına, törenlerde, eğlencelerde, kısaca doğumdan ölüme müziğin yer alması, müziğe verilen değerin göstergesidir. Hayatın her alanında müziğin bulunması Osmanlı geleneğinden günümüz toplumuna kültürel miras olarak kalmıştır. Klasik Türk Musikisi'ne klasik vasfını kazandıran Osmanlı, bu müziğin kullanılacağı alanları, nasıl uygulanacağını yazılı olmasa da geleneklere bağlayarak kurallandırmıştır.?Klasik Türk Müziği'nde Süreç İçerisinde Kullanılan Vurmalı Çalgılar ve Kullanım Yerleri? başlıklı Çalışmada, Türk Musikisi açısından ?usûl? kavramı ele alınmış, bu kavramın Batı Müziği'ndeki ?ölçü? kavramından farklı ve kendine özgü yapısı anlatılmıştır. ?Makam?la beraber Türk Musikisi'nin nüvesini oluşturan ?usûl?ü icra eden sazlar araştırılmıştır. Literatürde geçen bazı vurmalı sazların listelenmesindeki rastlanılan hatalar, diğer kaynaklara başvurularak değerlendirilmiş, yeni bir ?Türk Musikisi Vurmalı Sazları? listesi hazırlanmıştır.Osmanlı toplumunda, farklı alanlarda kullanılması âdet olmuş olan vurmalı sazların, hangi alanda, nasıl kullanıldığına dair yapılan literatür çalışmasıyla, literatürde geçen farklı anlatımlardan doğru bir sonuca ulaşılmaya çalışılarak, Türk Musikisi Vurmalı Sazları'nın kullanım alanları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Music constitutes an important part of Turkish cultural heritage like architecture and literature. Music has a central role in Turkish culture. The importance given to the music is reflected in every different moment of life. From birth to death music is everywhere. From the call for prayer to the belly dance music played during weddings, music exists in every ceremonial event and social activity of human being in Turkish society. This reveals the significance given to the music. The Turkish music culture is inherited from the Ottoman culture. The Turkish classical music is shaped during the Ottoman era. The performance of music is codified orally according to the Ottoman traditions.This research entitled as ?Percussion Instruments That Used in Classical Turkish Music With In The Process & Their Different Usage Areas? analyzes the notion of ?usul (style)? in Turkish Classical Music and demonstrates how ?usul? differs from musical measurement used in European music. The percussions instruments used in performing ?usul? as well as ?maquam? in Turkish Classical Music have been researched and have been listed in the study. While preparing the list of percussion instruments used in Turkish music some mistakes made in previous classifications have been discovered and a new list has been prepared.The different usage areas of percussion instruments in traditional Turkish music constitute another important theme of the study. In order to discover the traditional use of percussion section in Ottoman music a detailed literature survey is realized.