Çocuklarda fiziksel aktivite düzeyi ve beden kitle indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation body mass index and physical activity levesls of children
- Tez No: 264271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sports, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada 2009-2010 öğretim yılı Muğla Emirbeyazıt, Sabri Acarsoy, Kötekli Zeki Gür , Toki Şehit Jandarma Alim Yılmaz, Yenice ve Denizova İlköğretim okulları 1., 2., 3., 4. ve 5., sınıflarında okumakta olan yaşları 7, 8, 9, 10 ve 11 arasındaki 588 erkek ve 417 kız olmak üzere toplam 1005 ilköğretim çağındaki çocuk katılmıştır.Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünden, okul müdürlerinden ve beden eğitimi öğretmenlerinden izin alınarak, fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için çocuklara hafta içi beden eğitimi dersinin olmadığı ardı ardı ardına gelen herhangi 2 gün ve hafta sonu 1 gün olmak üzere toplamda 3 gün olmak üzere çocuklara pedometre cihazı takılmıştır. Fiziksel aktivite ölçümleri 2009 Aralık, 2010 Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları içinde gerçekleştirilmiştir.Çocukların beden kitle indeksini belirlemek amacıyla, boy ve kilo ölçümleri alınmıştır. Fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek amacıyla pedometre cihazı ile ardı ardına hafta içi 2 gün ve hafta sonu 1 gün olmak üzere toplamda 3 gün ölçüm yapılmıştır.İstatistiksel hesaplamalar SPSS (versiyon 15.0) paket programında yapılmıştır. Elde edilen verilerin standart sapma ve aritmetik ortalama değerleri hesaplanmıştır. Cinsiyetler arasındaki farkları hesaplamak için independent t testi, yaşlar arasındaki farkları hesaplamak için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tek yönlü varyans analizi sonucunda farkın anlamlı çıkması durumunda farkın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Tukey HSD testi uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi incelemek için korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study of the academic year 2009-2010 Muğla Emirbeyazıt, Sabri Acarsoy, kötekli Zeki Gür, Toki Şehir Jandarma Yarbay Alim Yılmaz, Yenice and Denizova Elementary School 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th grade are reading at the age of 7, 8, 9, 588 boys and 417 girls between 10 and 11 of a total of 1005 primary school children participated.Muğla Province National Education Directorate, the principal of and physical education teacher permission, physical activity level to determine the children during the week of physical education course is not ruled repeatedly come to any two days and the weekend one day to a total of 3 days to children pedometer device is fitted . Measurements of physical activity in 2009 December, 2010 January, February, March and April, was held in.Children in order to determine body mass index, height and weight measurements were taken. In order to determine the levels of physical activity with pedometer device second consecutive day on weekdays and weekend days to a total of three days measurements were made.Statistical calculations, SPSS (version 15.0) package program was performed. The data obtained from the standard deviation and mean values were calculated. Gender gap to calculate the independent t test, the age gap to calculate a one-way analysis of variance (ANOVA), ANOVA analysis revealed significant difference occurs in the case of difference which group is caused to locate the Tukey HSD test. To examine the relationship between variables correlation test.