TMS 12 Gelir Vergileri Standardı kapsamında ertelenmiş vergi kavramı ve finansal tablolarda raporlanması
The concept of deferred tax and reporting on financial statements under the IAS 12 Income Taxes Standards
  1. Tez No: 376652
  2. Yazar: SERKAN IŞIKÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Vergi otoritesi altında hesaplanan mali kâr ile, muhasebe standartları kapsamında hesaplanan ticari kârın farklı olması ve bu farka neden olan unsurlar ertelenmiş vergi kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmamızda TMS 12 Gelir Vergileri Standardı kapsamında ertelenmiş vergi kavramı detaylı olarak incelenmiştir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için, ikinci bölümde öncelikle kâr kavramı ve kârın bileşenleri üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın üçüncü bölümünde vergilerin sınıflandırılması ve vergi erteleme yöntemleri üzerinde durulmuş, ertelenmiş vergi kavramına neden olan farklar ve standartta geçen terimler detaylı olarak anlatılmış, ertelenmiş vergilerin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması konuları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde Türkiye?de ertelenmiş vergiye neden olan unsurlar detaylı örnekler yardımıyla anlatılmış olup takip eden bölümde ise örnek bir uygulama ile konumuzun daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. Çalışmamızın en son bölümünde BİST 100 endeksinde faaliyet gösteren reel sektör şirketler üzerinde bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postponed tax concept has been discovered under the difference between the financial profit calculated under the tax authority and the reasons cause this difference. Postponed tax concept has been researched under the IAS 12 Income taxes Standard in this thesis. So as to clarify the issue, priority on the second chapter is given to the profit and profit components. On the 3rd chapter, we put emphasis on the technics of tax classification and tax postponements. The differences cause to postponed tax concept and the terms mentioned on the standard has been opened in detail. Near that, initial recognition and reporting of the postponed taxes issues has been explained. On the 4th chapter, the reasons cause to the postponed tax has been explained in detail with examples. You will find the prototype practise to clarify the issue in detail. On the last chapter, we will concentrate on the real sector companies active on BIST 100 index.