Hareket eğitiminin okulöncesi eğitim kurumlarındaki 5?6 yaş grubu çocuklarda fiziksel ve motor gelişime etkisi
Effects of movement education on physical and motor developments between 5 and 6 year- old- children in preschool
- Tez No: 264292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 5?6 yaş grubu çocukları uygulanan hareket eğitiminin çocukların fiziksel ve motor gelişmelerine etkileyip etkilemediğini incelemektir. Düzenli hareket eğitimi uygulayan grup ile olağan programlarını uygulayan grubun karsılaştırılarak, hareket eğitiminin fiziksel ve motor gelişime etkisini belirlemek amaçlanmıştır.Araştırmaya 2009-2010 Öğretim yılında Muğla ili Emir Beyazıt ilköğretim okulu ve 75.yıl okul öncesi programına devam eden 5-6 yaş grubu 60 öğrenci katılmıştır.Çalışmada veri toplama yöntemi olarak boy, vücut ağırlığı, BKİ, skinfold ölçümleri ve okulöncesi çocukların motor performanslarını ölçmek amacıyla motor performans test protokolü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out that eight weeks movement education aimed at children (aged 5-6) who are going to preschool influences them or not.60 students who are going to two preschool that are choosen randomly and attended in this research. The group that is performing movement education (Experimental group n:30) and the group that is not performing movement education (control group n:30).In this study, height, weight, BMI, skinfold measurement and motor performance test protocol for motor performance measurements is used for gathering data. The test protocol has six elements.