Lise öğrencilerinin sindirim sistemi ile ilgili kavram yanılgılarının iki aşamalı testler ile tespit edilmesi
The determination of the high school student's misconceptions related with the digestive system by two tier test
  1. Tez No: 264312
  2. Yazar: UĞUR KAĞAN UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin sindirim sistemi ile ilgili kavram yangılarının iki aşamalı çoktan seçmeli bir test ile tespit edilmesidir.Evrenini Konya ili, Meram ilçesi ortaöğretim okulları; örneklemini, Meram Konya Anadolu lisesi 9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf ve 12. sınıflar oluşturmuştur. Çalışma, hazırlanan sindirim sistemi kavram testine göre yürütülmüştür.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 13.0 paket programı, verilerin analizinde ise % ifadeler, t testi ve varyans analizi kullanılmıştır.Araştırma sonunda bazı sınıflar arasında istatistiksel olarak önemli farklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is to determinesecondery schools students related with digestive system by to tear test with multiple choice.The universe of this study include secondery schools in Meram district of Konya, and the sample of it consists of 9, 10, 11, 12th classes of Meram Konya Anadolu Lisesi. This study was carried out accerding to the digestive system concept test impraved by us.The data obtained from the test was anayzd usid SPSS 13.0 programme by t-test and variance analysis.The result of the study showed that the differences among some classes are stastically meaningful.