Piyasaların etkin işleyişi açısından kamu denetimi (sermaye piyasası kurulu örneği)
Effective functioning of markets in terms of public audit
- Tez No: 264438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF İÇKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bir tarafın diğer taraftan daha fazla bilgiye sahip olması sonucunda ortaya çıkan asimetrik enformasyon problemi, finansal piyasaların temel işlevlerini yerine getirmelerine engel olmaktadır. Uygulamada bu sorunun çözümü için önerilen tedbirlerinden biri de kamu düzenlemeleridir. Her ne kadar sermaye piyasalarında bütün taraflarca kabul edilebilecek optimal çözümü bulmak çok zor olsa da regülasyonun ikinci en iyi dengeyi sağladığı kabul edilir. Bu çalışma, devletin geleneksel iktisadi aktör rolüne ek olarak gelişen, düzenleyici ve denetleyici rolü ve Türk sermaye piyasasında bu rolü üstlenen Sermaye Piyasası Kurulu üzerine yoğunlaşmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun bu görevi yerine getirirken uyguladığı denetim ve kurumsal yönetim ilkeleri de kavramsal olarak incelenmiştir. Çalışmada, regülasyonun sermaye piyasalarındaki aksaklıkların giderilmesinde etkili bir yöntem olduğu ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun bu görevi, karşılaşılan bazı zorluklara rağmen yerine getirmeye çalıştığı sonucunu çıkarabiliriz.
Özet (Çeviri)
Asymetric information, which occurs when one side have more information than other side, disappoints the basic function of financial markets. In practice, the public regulations and supervisory are adviced in order to solve this problem. Although there is not any optimal solution, which is satisfies everybody, it is regarded as the regulations give the second best equilibrium. This study emphasizes the newly occupation of the government, regulations, and the Capital Markets Board of Turkey, which regulate the Turkish capital markets. In order to understand the role of Capital Markets Board of Turkey, we looked over the auditing theory and corporate governance. After analysing the Capital Markets Board?s annual reports, we could conclude that Capital Markets Board tries to bring away the market failures, whereas there have been many big challenges, regarding the economics of scale.