Avrupa Birliği'nin Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliğine etkisi
Effect of European Union on healt and safety in Turkey
- Tez No: 264465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bilimsel ilerleme ve teknolojik gelişmeyle birlikte üretim de gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Bu gelişme İş Sağlığı ve Güvenliği alanına da yansımıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği alanında Avrupa Birliği geniş ve ayrıntılı bir mevzuata sahiptir. Bu mevzuat her geçen gün daha da artmakta ve ayrıntılandırılmaktadır.Bu çalışma Avrupa Birliği'nin İş Sağlığı ve Güvenliği'ne yaklaşımını incelemekte ve Avrupa Birliği'nin, üyelik sürecinde Türkiye'deki İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarına etkisini ortaya koymaktadır. 3 Ekim 2005 yılında başlayan Müzakere Süreci'yle birlikte Türkiye hem kanuni düzenlemeler yapma hem de sosyal projelerle insanları bilinçlendirme yükümlülüğünün altına girmiştir.İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili Türkiye pek çok kanunu uyumlaştırmış ve yeni kanunlar çıkarmıştır. Ancak halen İş Sağlığı ve Güvenliği alanında Avrupa Birliği standartlarına ulaşılabilmiş değildir. Çıkarılması planlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Avrupa Birliği mevzuatına uyumlaştırılması planlanan kanunlarla bu konuda önemli bir yol katedilecektir.
Özet (Çeviri)
Production has diversified and developed along with scientific progress and technologic improvement. We can easily see this production?s impact on the field of Health and Safety at work. European Union (EU), on the field of Health and Safety at work, has a wide and detailed legislation. This legislation grows, advances and getting detailed in every single day.This work studies approach of EU on Health and Safety at work and shows impact of EU on Health and Safety at work during Turkey?s EU?s candidate process. Turkey became responsible and obligated both making lawful regulations and making people concious of social projects along with Accession Negotiations dated 3 October 2005.Turkey made new laws and adjust many of them on Health and Safety at work. But yet Turkey could not achieve the standards and norms of EU on the field of Health and Safety at work. It?s planning on this very subject to approach to EU?s standards along with new and adjusted laws on Health and Safety at Work.