Immanuel Kant'ın eleştiri felsefesinde insan sorunu
The human problem in the critique philosophy of Immanuel Kant
- Tez No: 264513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN FARUK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsan, çevresinde olup bitenleri anlamak için büyük bir merak duymuş ve bu merak ile başlayan yolda büyük ilerlemeler kaydetmiştir; ancak konu kendisi olduğu zaman merak duygusu devam etse de diğer alanlarda olduğu kadar önemli gelişmeler kaydedememiştir. Kendi kendini inceleme konusu yapmak zordur; fakat bu zorluğa rağmen elimizde yol gösterici düşünceler de yok değildir. Immanuel Kant'ın insan hakkındaki görüşleri bu türdendir. Felsefi antropolojinin ve insan felsefesinin kurucusu olan bu isim, diğer disiplinlerde olduğu gibi bu alanda da özgün ve yol gösterici düşünceler ortaya koymuştur. Bu tezde amacımız Kant'ın insan sorununu nasıl ele aldığını inceleyip anlamak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Human had a curiosity to understand what is going around him, and starting with this curiosity has made advences about the matter; but as long as the subject is himself, even though the curiosity remained the same, he hasn?t make advences as big as the other fields. It is hard to make onself the subject of enquiry; but we have instructive thoughts despite this difficulty. Immanuel Kant?s thoughts about human is that sort. The founder of the philosophical anthropology and philosophy of human, Immanuel Kant, had instructive and unique thoughts in this discipline as well as the others. In this thesis, our goal is to analyse and understand how Kant handled the problem of human.