Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in masalları üzerine bir inceleme
A study on tales of Aleksandr Sergeyevich Pushkin
- Tez No: 423744
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Rusça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
'Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in Masalları Üzerine Bir İnceleme' adlı çalışmamızda Rus Romantizmin temsilcisi, Rus realizmin kurucusu ve çağdaş Rus edebiyat dilinin yaratıcısı olan A. S. Puşkin'in realizmde doruk noktasına ulaştığı yıllarda kaleme aldığı 'Papaz ile Yardımcısı Balda', 'Çar Saltan', 'Balıkçı ile Balık', 'Ölü Prenses ve Yedi Bahadır' ve 'Altın Horoz' adlı masalları edebi yönden detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamızda, Rus halk folkloru göz önünde bulundurarak, yazarın masallarında özellikle yansıtmaya çalıştığı folklorik ögeler tespit edilmeye çalışılmış, diğer yandan kahramanların özellikleri, motifler, zaman ve mekân gibi konular incelenmiştir. Genel olarak sözlü geleneği havasında yazılan bu eserler edebi masalların özelliklerini de içinde barındırmaktadır. Ülkemizde daha çok romancı ve şair olarak bilinen A. S. Puşkin, çalışmamız aracılığıyla bir masal anlatıcısı yönüyle okuyucuya tanıtılmaya ve sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
'A Study on Tales of Aleksandr Sergeyevich Pushkin's work of our Russian Romanticism representative of the Russian realism of the founder and creator of the modern Russian literary language A. S. Pushkin's realism penned in the year reaches its climax as 'Deputy Balda with Pastor,' 'Tsar Saltan' 'Fish and Fishing,' 'Dead Princess and the Seven Heroes' and 'Golden Rooster' has been examined in detail the literary tales direction. In our study, considering folklore Russian people, have tried to determine folkloric elements that try to reflect in particular the author's tale, the properties of the other hero, patterns, were examined issues such as time and space. In general, these works are written in the mood for oral tradition also includes the features of the literary tale. In our country, more known as a novelist and poet A. S. Pushkin, to introduce the reader to the direction of a storyteller through our work and tried to serve.