Kamu harcamalarının etkinliği açısından devlet ihale sisteminin analizi
Analysis of the government adjudication system?s in terms of public expenditures
- Tez No: 264563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Dünyada yaşanan ekonomik, jeopolitik, toplumsal ve teknolojik gelişmeler karşısında; maliye bilimi, mevcut yapılanmasını ve uygulamalarını sorgulamaya ve gelişmeler paralelinde değişim için tedbirler almaya yönelmiştir. Bu zorunlu değişimlerin en çarpıcı olanı sınırsız olan ihtiyaçları karşılamak için sınırlı kaynakların temininde maliyetlerin düşürülmesi, tasarrufun sağlanması ve kaynak kullanımında optimaliteyi sağlamak amacıyla harcamaların etkinliğini gerçekleştirmektir.Günümüzde maliye politikaları ve kamu hizmetlerinde önemli gelişmeler yaşanılması sebebiyle kamu harcamaları da giderek artmaktadır. Bu gelişmelerle kamu hizmetlerinde verimlilik ve saydamlık amaçlanmıştır. Ancak harcamalarda hedeflenen fayda sağlanamamış, kamu harcamaları artmış, kamu gelirlerinde ise sızma ve israf önlenememiştir.Kamu maliyesinin genişlemesi ve daralması ekonomiyi etkilemekte kamu harcamaları ve kamu gelirlerindeki artış veya azalışlar sosyal ve ekonomik etkileşimlere neden olmaktadır. Ekonomik ve sosyal alandaki etkileşimler ise devletlerin amaçlarına ulaşmak için yürüttükleri mali politikaları yönlendirmektedir. Kamu harcamaları, devlet kurumlarının siyasal karar alma sürecinde belirlenen kamu hizmetleri ve sınırsız olan toplumsal ihtiyaçları ekonomik ve sosyal amaçlara ulaşabilmek için sınırlı kaynaklarını bütçe hakkı ve harcama yetkisine dayanarak, kanun ve belirli kurallara uyarak gerçekleştirmiş olduğu parasal harcamalardır. Parlamenter sisteminin özünü oluşturan hükümetlerin gelir toplama izni ve gider yapma yetkisini meclisten bütçe kanunu vasıtasıyla alması ilkesi, hesap verme sorumluluğunun ve saydamlığın temelini oluşturur. Kamu harcamalarının verimliliğiyle kaynakların israf edilmemesi ve kaynakların yerinde zamanında ve etkin kullanılması aynı ödenekle daha yüksek kalitede hizmet sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic, geopolitical, social and technological developments all around the world led science of finance to question its structure and applications and also to take some measures for change in the parallel of these developments. The most remarkable of these changes are cost reduction in meeting unlimited needs with limited resources, saving and spending efficiency in order to maintain optimization of resource utilization.Recent important developments in fiscal policy and public services cause ongoing increase in public spending. Efficiency and transparency in public services are aimed with these developments. However, spending marginality couldn?t be sustained, public spending has increased, leakage and waste in public revenue couldn?t be prevented.Expansion and shrinkage of public finance effect the economy while public spending and increase or decrease in public revenue cause social and economical interactions which lead governments? fiscal policies to reach their goals. Public spending is the monetary expenditures in accordance with laws and specific rules to attain public services and unlimited social needs stated in political decision making processes of government agencies and economic and social goals by managing limited sources in terms of authorization of budget and expenditure. Governments? right of revenue collection and expenditure, the core of parliamentary system granted via budget law by the parliament is the basis of transparency and responsibility of accountability.Resource utilization and effectiveness, and providing high quality services with the same budget are aimed with the efficiency of public spending.