Sultan III. Gıyaseddin Keyhüsrev Devri Selçuklu tarihi (1266-1284)
Sultan III. Gıyaseddin Keyhüsrev period and Seljuk Empire history (1266-1284
- Tez No: 264567
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda 1266-1284 yılları arası Selçuklu Devleti Tarihi ele alınmıştır. Bu süreci incelerken öncelikle Türkler'in Anadolu'ya gelmesinden önce Anadolu'nun durumu hakkında bilgi verilmiş ardından Anadolu'ya yapılan akınlar, 1071 Malazgirt Savaşı, bu savaş sonucunda Türkler'in Anadolu'ya gelmeleri ve bu tarihten itibaren Anadolu'nun bir Türk yurdu haline gelerek, Türkleşmesi süreci ele alınmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra Anadolu Selçuklu Devleti'nin kuruluşu da genel hatlarıyla ele alınmıştır. Bu şekilde bir giriş yapıldıktan sonra Sultan III. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemi; çocukluk döneminden başlamak suretiyle ele alınmış, sultanın tahta çıkışıyla birlikte saltanat döneminde yaşanan siyasi olaylar ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, Seljuk Empireis is investigated between 1266-1284. While analysing this period, the incursions to Anatolia, 1071 Manzikert war, the reach of Turks to Anatolia and Anatolia becoming the country of them, has also been investigated. In addition to these issues a general knowledge had been given regarding the establishment of the Anatolian Seljuk Empire. After such an introduction, Sultan III. Gıyaseddin Keyhüsrev period had been investigated starting from his childhood and the political events have been investigated deeply after him mounting the throne.