Kalite maliyetleri ve İzmir ilinde bir uygulama
Quality costs and an application in İzmir city
- Tez No: 264576
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak işletmeler yoğun rekabet şartlarında pazar paylarını kaybetmemek ve arttırmak amacıyla yoğun bir çaba sarf etmektedirler. Bunun yolu da müşterilerini memnun etmekten geçmektedir. İşletmeler, müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla satılan ürün ve hizmetlerin kalitesini arttırmaya, buna karşın üretim maliyetlerini azaltmaya çalışarak devamlılıklarını sağlamak zorundadırlar. İşletmeler kalite ile ilgili çalışmaları karşılığında bir bedel ödemektedir ve bu bedel için katlanılan fedakarlıklar kalite maliyetleridir. Kalite yönetiminin en önemli unsurlarından birisi kalite maliyetleridir. Bu maliyetlerin analiz ve kontrol edilebilmesi, ölçülmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede kalite ile ilgili elde edilen maliyet verileri, işletme hedeflerinin belirlenmesinde, kaliteyi arttırmak için gereken yatırım kararlarında, kalitenin arttırılması sonucu maliyetlerin düşmesi ve işletmenin rekabet gücünün arttırılmasında, potansiyel gelişme alanlarının saptanabilmesinde kullanılabilir. Yapılan bu çalışmada kalite maliyetleri ve kalite maliyet sistemlerinin önemi üzerinde durulmuş ve bir plastik işletmesinde uygulanabilirliği araştırılıp uygulama ile ilgili sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies making an effort for not loosing but also increasing their market share in a hard competition conditions as a result of globalisation. The way of this is to make their customers happy. Companies must provide their continuity by trying to increase the product and the service quality, and decrease the production costs to get the customer?s pleasure. Companies compensate for their quality works, and for that compensation, the standed sacrifices are quality costs. Quality costs are one of the most important item of quality management. It is required to analize, check and measure those costs. Only by this way, the acquired cost data regarding quality can be used for identifying the company objectives, the investment decisions for increasing quality, decreasing the costs and increasing the competition power of the company as a result of increasing quality, and stating the portantial developing areas. In this study, it is emphasizes of the inpartance of quality costs and the quality costs systems, and investigating its applicability for a plastic company, and the results related with the application are explained.