Yeminli mali müşavirlerlerin tasdik işleminden kaynaklanan sorumlulukların değerlendirilmesi ve gelir idaresi, yasa koyucu ve mükellef arasında yaşanan sorunların ortaya konmasına ilişkin bir araştırma
Angle from operations certified services with cpa?s glance evaluation of responsibility and issues relating to the administration of income between taxpayer of the problems of them
- Tez No: 264605
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yeminli Mali Müşavirlerin tasdik hizmeti sürecinde gelir idaresi ve mükellefler arasında yaşadıkları sorunlar ile tasdik hizmetinden doğan sorumluluklarının değerlendirilmesidir.Araştırma sırasında öncelikle literatür taraması metodu kullanılarak YMM mesleği ile ilgili tanımlamalara yer verilmiştir. Ardından mesleğin ülke boyutunda içinde bulunduğu durum dünya geneli örnekleri ile birlikte açıklanmış ve Türkiye için kıyaslamalara gidilmiştir.Son olarak da YMM mesleğini icra edenlere yönelik olarak hazırlanmış anketlerden elde edilen verilere dayanılarak ortaya çıkan sonuçlar analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini İzmir YMM Odası'na kayıtlı 224 YMM oluşturmaktadır. Çalışmada anket metodu ve mülakat tekniği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı yardımı ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre ankete katılan Yeminli Mali Müşavirlerin büyük çoğunluğu, 3568 Sayılı meslek yasasında ciddi mevzuat karmaşası olduğunu, bunların özellikle tasdik hizmeti sürecinde daha da su yüzüne çıktığını ifade etmişlerdir. Yine meslek mensuplarının büyük çoğunluğu yasa koyucunun ve gelir idaresinin yetkilendirme konusunda karşılıklı tutarsızlık içinde olduğunu ve sorumlulukların yaptırımlarının çok ağır şartları kapsadığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate responsibility of CPA and their in progression on the certify services and their relationship between Income Office and taxpayer. Durin the research first of all, literature related to the CPA Profession by the using method described. Then in countries where the status of the profession, compared with world examples and comparisons were made for Turkey.Finally, the CPA profession crafted for those who performed the survey based on data obtained from the emerging results were analyzed. The sample of the study is consisted of 224 CPA, who is bounded the Chamber of İZMİR CPA. Public survey and an inteview methods are using at this study. Data obtained was analyzed using SPSS. According to results of study, most of CPA are considering about Numbered of 3568 Career Law has got a lot of serious of legislation problems. Especially those problems are emering in progression on certify services. Nevertheles most of CPA are explaining Lawmaker and Income Office included mutual inconsistency about authority and sanction of responsibilities have comprising very severe conditions.