Bankalarda kredi riskinin yönetimi ve bir uygulama
Credit risk management in Banks and an application
- Tez No: 264607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET A. KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz kredi piyasasında çok fazla firma bulunmaktadır. Kredi türlerinin çeşitlenmesi ve rekabetin artması, faiz oranlarının kısa araklıklarla değişmesi gibi nedenlerden dolayı ihtiyaç sahipleri hangi ürünü ve hangi bankayı seçecekleri konusunda zorluk yaşamaktadırlar. Ayrıca başlangıçtaki maliyetlerle gerçekleşen maliyetler arasında farklar bulunmaktadır.Böyle bir ortamda bankaların görevlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmeleri ve kullandırdıkları kredilerin risklerini yönetebilmeleri dikkat gerektiren bir iştir. Bunun içindir ki bankalar ve yönetim kurulları özellikle kredi risklerinin yönetilmesi için; başlangıçtan itibaren kredi sürecinin yönetilmesine odaklanmışlardır. Bankalar kullandırdıkları kredilerin sorunlu kredi haline gelmemesi için yoğun bir şekilde, değişen piyasa koşullarını takip etmekte ve kredileri izlemek için bünyelerinde kredi izleme birimleri oluşturmaktadırlar. Tüm bunlara tüketicilerin büyük bir bölümünün bilinçsiz olması ve genel bir sorunumuz olan okumadan imza atma alışkanlığı da eklenince, böyle bir çalışmanın gerek kredi kullanana gerekse şubedeki çalışan personele yardımcı olacağı kanaatine varılmıştır.Bu çalışmamızda sorunlu krediler ele alınıp; nasıl sorunlu hale geldikleri, sorunlu kredilere karşı alınacak önlemlerin neler olduğu ve sorunlu kredilerin tasfiyesinin ne şekilde yapıldığından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today?s the actors in the credit market have increased rapidly. Customers face with difficulties about deciding which bank or credit product to choose, because of the varieties of credits and increasing competition of banks about credits and interest rates. Moreover, there are significant differences between initial costs and actual costs..At this circumstances, for banking stuff it is a hard and attention need work to manage credit risks and making their jobs effectively. For this reason, banks and board of management of this banks are focused on credit process especially for managing credit risks. Banks are observing the market conditions and establishing credit observing units to cope with non performing credits. Some customers are unconsious and generally they do not read the agreements carefully before signing, due to these reasons this study will be useful for both bank customers and bank staffIn this study we mentioned about non performing credits, how they become non performing credit, what can the bank do to cover them and how to liquidate these credits.