Sürdürülebilir kalkınma bağlamında alternatif enerji ve enerji üretimi büyüme ilişkisi: Panel-veri analizi
Alternative energy in the regard of sustainable development and energy production growth relationship: Panel-data analysis
- Tez No: 264659
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama imkanlarını tehlikeye atmadan, bugünkü neslin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesini ifade eder. Bu kavramın temelinde, insan yaşamının kalitesini artırmak, çevresel dengeyi korumak, daha temiz enerji kullanmak, vb yer almaktadır.Küresel ısınma gibi birtakım çevresel sorunların en önemli nedeni olarak görülen fosil yakıtların yerini çeşitli anlaşmalar ve bağlayıcı kararlarla alternatif (yenilenebilir) enerji kaynakları almaktadır. Günümüzde ekonomik ve sosyal kalkınmanın en büyük girdisi olan elektrik tüketimi ise sürekli artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak üzere özellikle yenilenebilir kaynaklardan sağlanan elektrik üretimi, sürdürülebilir kalkınmanın amaçlarından biridir.Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınma kapsamında yenilenebilir enerji kaynakları ele alınmıştır. OECD ülkelerinde yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki 1980-2007 dönemi için panel-veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Uzun dönemde yenilenebilir elektrik üretimi ve ekonomik büyüme arasında karşılıklı pozitif ilişki; yenilenebilir elektrik üretiminden ekonomik büyümeye ve büyümeden elektrik üretimine doğru çift yönlü bir nedensellik saptanmıştır. Yenilenebilir kaynaklardan elektrik enerjisi üretmeye dönük artan çaba, sürdürülebilir kalkınma yanında, uzun dönemde büyüme performansına da katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development underlies the importance of satisfying the needs of the present generation without compromising the ability of future generations to meet their own needs. At the base of this concept there are such notions as improving the quality of human life, protecting the environmental balance and using cleaner energy, etc.Fossil fuels which are considered to be the main reason of several environmental problems such as global warming, climate change, etc. are replaced by alternative (renewable) energy sources. Nowadays, the electricity consumption that is the biggest input for economic and social development is permanently increasing. Electricity generation provided from renewable sources is one of the objectives of sustainable development, in order to satisfy the need.Having put the meaning and driving forces of sustainable development forward, this study evaluates determiners of energy market and renewable energy sources and analyses the relationship between electricity generation from renewable sources and economic growth in OECD countries for the period of 1980-2007 using panel-data method. The analyses indicates that there is a long term positive relationship between renewable electricity generation and economic growth and a bi-directional causality between these variables. An increase in electricity generation from renewable sources contributes sustainable development, as well as long-term growth performance.