Siyâhî Dede Divânı
The Divan of Siyâhî Dede
- Tez No: 264662
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. GÜVEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 471
Özet
Bu çalışma, 17. yy.'ın ikinci yarısında yaşamış, bir Mevlevî dedesi olan Siyâhî Dede'nin Dîvânı'nı tanıtmak amacıyla yapılmıştır. Bu tez hazırlanırken, tasavvuf yolunda ilerleyen bir Mevlevî dedesinin, aynı zamanda şiire yatkınlığının bir göstergesi olan Dîvân'ının ve sanat anlayışının sunulması hedeflenmiştir. Dîvân'da yer alan Mevlevîlik ve denizcilik terimleri de ayrıntılı bir biçimde işlenmiştir. Çalışma devir-şahsiyet-eser üçgeninde ele alınmıştır. Dîvân metni, transkripsiyon harfleriyle yeniden yazılmış ve içindeki çeşitli unsurlarla ilgili geniş bir inceleme yapılmıştır. Dîvân'ın tıpkıbasımı ve Lefkoşe Mevlevîhânesi'nin fotoğrafları ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is to show the Dîvân of the Siyâhî Dede who lived in the second half of the 17th century. Durind the preparation of the study, it was aimed to present the understanding of art and Dîvân which shows the skill of poetry of a Mevlevî dervish who is taking steps to sufism. The terms of Mevlevî teachins and practices and maritime which can be found in the Dîvân was studied. The study was based on the triangle of the period-the personality and the production. The text of Dîvân was written fort he second time with the transcription letters and a wide study was done about various elements in the text. The facsimile of the Divân and the pictures of the Mevlevîhane of Lefkoşe were attached to the text.