Performansı etkileyen faktörlerin çalışan motivasyonu üzerine etkisinin kocaeli ili sınırlarındaki devlet hastanelerinde incelenmesine yönelik bir uygulama
Anapplication on the investigation of the impact of the factors affecting performance on the motivation of the employees in the state hospitals of the province of kocaeli
  1. Tez No: 264664
  2. Yazar: ELİF MAKİNECİ ŞAVK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Motivasyon insan ilişkilerine yön veren en önemli olgulardan biridir. Hangi türde olursa olsun bütün işletmelerin kurum ve kuruluşların ortak hedefi insanların çabalarını amacı gerçekleştirmeye doğru yoğunlaştırmaktır. İş ne olursa olsun sonuçta istenen şey söz konusu işin yapılabilmesi ise insanın istekli olmasını, işi benimsemesini gerektirir. İşte bu isteği sağlayan bireyin motivasyon düzeyidir.Yönetim anlayışındaki değişikliklerle performans değerleme kavramına bakışta değişmiştir. Özellikle yoğun rekabet ortamında, işletme için rekabetin belirleyici faktörünün çalışan haline gelmesi sistemin önemini daha da arttırmıştır. Çalışanın motivasyonunu arttırmaya yönelik olan sistem bireyin başarısını sağladığı gibi genel olarak değerlendirildiğinde işletmenin başarısını da arttıracaktır. Bu nedenle uygulanacak olan sistemin çalışan tarafından kabul edilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Motivation is one of the most important affairs shapes the human relations. Which ever its type is not matter, the common aim of all organizations and institutions is to concentrate over and direct the human efforts in order to achieve the goal. Whatever the work is not important, but if the desired thing is to overcome such a work, it is required the human to be willingness and adopted the job. Thus, motivation level of the individual is the thing that enables him/her to provide this willingness.The point of view over performance evaluation concept has also changed in parallel with the changes in management understanding. Especially in the intense competition environment, becoming of the employee as the determining factor of the organization, much more increased the importance of the system. The system which is directed through increasing the motivation of the employee both provides the success of the individual and also will increase the organization when it will be evaluated generally. Because of this reason, adaptation of the system by employee which will be implemented is very important.