Polis okulu öğrencilerinin madde bağimlısı bireylere yönelik tutum ve davranışları(İstanbul ili örneği)
What is the attidue of police school students towards drug addicts
  1. Tez No: 264718
  2. Yazar: VOLKAN TEKTEN
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın genel amacı İstanbul İlinde bulunan Polis Okulu öğrencilerinin uyuşturucubağımlısı kişilere yönelik tutumlarının demografik değişkenler bağlamında belirlenmesidir.Araştırmanın örneklem grubunu 142 (%52,4) Polis Meslek Yüksek Okullarında, 129(%47,6) POMEM okullarında okuyan polis okulu öğrencileri oluşturmuştur.Araştırmada öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla bir anket ve Tansel(2006) tarafından geliştirilmiş ?Bağımlılık Yapıcı Maddeleri Kullanan Bireylere Ait TutumÖlçeği? kullanılmıştır. Anket araştırmacı tarafından öğrencilerin bazı demografiközelliklerini belirlemek amacı ile hazırlanmıştır. Toplam 21 sayıda sorunun olduğu ankettecinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, kıdem ve eğitim durumu gibi özelliklerin saptanmasıhedeflenmiştir. Bu değişkenler araştırmanın bağımsız değişkenlerini oluşturmuşlardır.Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmagrubunu oluşturan öğrencilerin demografik özelliklerini (cinsiyet, yaş grubu, okul türü,anne-baba birlikteliği, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, ailenin aylık geliri,üniversite yaşamından önce öğrenim görülen çevre) betimleyici frekans ve yüzdedağılımları çıkarılmış, sonra ölçeğin toplam ve alt boyut puanları için , ss, SHx değerlerisaptanmıştır.Verilerin toplanması amacıyla veri toplama araçlarının bir örneği ile araçları uygulamaİsteğini belirten bir dilekçe Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığı`nasunulmuş ve gerekli onay ve izin alınmıştır.Ailenizde bağımlılık yapıcı madde kullanan veya tedavisini görmüş kimse var mı?Sorusuna Verilen Cevaplar İçin, örneklemi oluşturan öğrencilerin 271'i (%100) Yok,olarak görünmektedir.Bağımlılık yapıcı madde denediğiniz oldu mu? Sorusuna Verilen Cevaplar İçin, örneklemioluşturan öğrencilerin 271'i (%100) hayır, olarak görünmektedir.Araştırma sonucundaa. Örneklemi oluşturan öğrencilerin bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan bireylereyönelik tutumları toplam puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı şekildefarklılaştığı bulunmuştur. Kız öğrencilerin tutumları erkek öğrencilerin tutumlarınaoranla daha yüksek çıkmıştır.b. Örneklemi oluşturan öğrencilerin BYM Kullanan Bireylere Yönelik Tutum Ölçeğikullanıcı bireylere toplumsal açıdan bakış alt boyutu puanlarının anlamlı farklılıklarsaptanmıştır.c. Örneklemi oluşturan öğrencilerin BYM Kullanan Bireylere Yönelik Tutum Ölçeğikullanıcı bireylerle ikili ilişkiler, bireylerin kişilik yapıları, bireylerin aile, sosyal veçevre ilişkileri alt boyutu puanlarının annenin eğitim düzeyi değişkenine göreanlamlı farklılıklar saptanmıştır.d. Örneklemi oluşturan öğrencilerin BYM Kullanan Bireylere Yönelik Tutum Ölçeğikullanıcı bireylerle ikili ilişkiler, toplumsal açıdan bakış, bireylerin aile, sosyal veçevre ilişkileri alt boyutu puanlarının gelir düzeyi değişkenine göre anlamlıfarklılıklar saptanmıştır.e. Örneklemi oluşturan öğrencilerin BYM Kullanan Bireylere Yönelik Tutum Ölçeğikullanıcı bireylerin aile, sosyal ve çevre ilişkileri alt boyutu puanlarının babanıneğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır.f. Örneklemi oluşturan öğrencilerin BYM Kullanan Bireylere Yönelik Tutum Ölçeğikullanıcı bireylere toplumsal açıdan bakış, bireylerin aile, sosyal ve çevre ilişkilerialt boyutu puanlarının üniversite öncesi öğrenim gördüğü çevre değişkenine göreanlamlı farklılıklar saptanmıştır.Araştırmanın sonunda sonuçlar ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research the answer of the question, `What is the attidue of Police School Studentstowards drug addicts?? was searched. The measurement tools were applied to 271 studentswhich are in sample group with a researcher. In this sample group 142 people are studentsof Police Vocational High School and 29 people are students of POMEM. There are 38female and 233 male in this group. Also 56 (20,7 percent) of the group are under the age19, 76 (28 percent) people are between 23-25 and 64 (23,6 %) people are above 26.A survey that helps to find out the students? demographic specialities and individuals whouse addictive substances attitude scale which developed by Tansel(2006) were used. Thisresearch was preapered from researcher to set the students? demographic specialities. Thesurvey has 21 questions and it iincludes sex gender, seniority,marital status, educationalstatus etc.In the analysis of data obtained from research SPSS programme was used. Research groupconsisted of descriptive frequencies of the students (sex gender, age, school type, parents,parents?education situation, familiy?s monthly income, the environment before college)were out range, then the scale for total and subscale scores, ss, SHX values weredetermined.The purpose of data collection tools,data collection tools with an example of theapplication aletter stating the securty General Directorate Depertmant of Educationsubmitted to the necessary approvals and permits have been taken.While looking for the answer of the question; ?İs any member of your family has usedaddictive substonces or treated becouse of drug ıssues?? it is observed that all of thestudents answers (271,100%) are ?no?Use of addictive substances in terms of gender in attitudes toward individuals significantdifferences were found in favor of girls. Attitudes of female students were higher.Sample by students addictive substances using individuals attitude scale user withindividuals on bilateral relations, individulas? personality structures of their family, socialand environmental level variable scores of the mother?s educational level variablessignificant differences were found.Sample by students addictive substances using individuals attitude scale user withindividuals on bilateral relations, the social aspects glance, individual family, social andenvironmental subscale scores, income level variable, significant differences were found.Sample of students who make up the user's Attitude Scale for Individuals with individuals,social and environmental subscale scores according to the father's educational levelvariable were significant differences towards addictives.Sample by students addictive drug using individuals Attitude Scale for users to individualssocially perspective, individuals with social and environmental subscale scores of the preuniversityeducation environment variable, significant differences were found.