21. yüzyılın liderlik anlayışı olarak okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özelliklerinin öğretmenlerin algılarına göre değerlendirilmesi
21. understanding leadership in school managements century transformational leadership properties evaluation by teachers perception
- Tez No: 264717
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilgi çağını yaşadığımız günümüzde, büyük bir ekonomik, teknik ve kültürel değişim söz konusudur. Örgütlerin de bu değişim hızına ayak uydurabilmeleri için geliştirilen ve günümüzde hala en popüler liderlik perspektifi olan liderlik tarzı dönüşümcü liderliktir. Dönüşümcü liderlik, değişim ve insan odaklı bir yaklaşımdır. Amacı, insanda dönüşümü elde ederek örgütü dönüştürmektir. Dönüşümcü liderler, çalışanları yönlendirici, ortak amaçlar doğrultusunda birleştirici, motive edici bir tutum sergilerler.Günümüzde yaşanan hızlı değişim karşısında okullarda da dönüşümü gerçekleştirebilecek okul yöneticilerine ihtiyaç vardır. Dönüşümcü liderlik vasıflarına sahip okul yöneticileri; okulun gelişmesi, çağa ayak uydurması, eğitim ve öğretimin kaliteli ve verimli olması konusunda başarılı olmaktadırlar.Bu çalışmada okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla okul yöneticilerine uygulanan anketin SPSS 18.00 programında değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, information age causes a big economic, technical and culturel change. The leadership perspective which developed for organizations to adapt this speed of change and which is still popular nowadays is transformational leadership. Transformational leadership is an approach that is focused on change and human. It?s purpose is to transform the organization by obtaining transformation in human. Transformational leaders exhibits attitudes that route the employees, consolidate in the direction of common purposes and that motivate employees.Nowadays, school managers are needed who can make the transformation happen in schools towards the prevalent rapid change. The school managers who have transformational leadership characteristics, have become successful in subjects as development of school, adapting to the age, providing quality and efficiency in education.In this study the transformational leadership characteristics of school managers are examined. For this purpose, the survey which is applied to school managers has evaluated by SPSS 18.0 software.