The role of public opinion in Polish foreign policy making during 2003 Iraq War
2003 Irak Savaşı sırasında Polonya kamuoyunun ülkenin dış politikasının belirlenmesindeki rolü
- Tez No: 562724
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜN ERLER BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez, 2003 - 2008 yıllarındaki Irak savaşı sırasında Polonya'nın dış politika yapımında kamuoyunun rolünü incelemektedir. Mart 2003'te Polonya Hükümeti, ABD'nin Irak'ı işgalini askeri kuvvetler ile destekleme kararı aldı ve bu kararın geçerli ve doğru olup olmadığıyla alakalı olarak Polonya kamuoyunu ikna etmeye çalışmadı. Polonyalı seçmenlerin büyük çoğunluğu işgale katılıma karşı çıktı, ancak mevcut durum resmi hükümet kararını etkilemedi. Dolayısıyla, bu tezin amacı, dış politika karar alma sürecinde demokratik hükümetin kamuoyunu görmezden geldiği koşulları daha iyi anlamaktır. Tez, beş önemli koşulun, hükümetin kamuyu görmezden gelme isteğini arttırma gücünün olduğunu ve Irak müdahalesine katılma kararını etkilediğini ileri sürüyor. Söz konusu değişkenler şunlardır: uluslararası kazanım algısı, elitlerin oy birliği, durumun önemliliği, bir sonraki seçimlerin zamanı ve müdahalenin kriz durumu olarak ortaya konulması. Bu değişkenlerin hiçbiri Polonya hükümetinin kararını açıklamak için yeterli değildir, çünkü bu faktörler birbiriyle yakından ilgilidir. Ülkenin uluslararası arena üzerindeki etkisiyle ilgili Uluslararası kazanımlar artıyorsa, elitlerin fikir birliği oluşması daha olasıdır. Öte yandan, elitlerin fikir birliği, konu ile alakalı tartışmaların eksikliğine, bu durum da konunun olduğundan daha önemsiz gözükmesine neden olabilir. Seçimler yakın gelecekte olmadığı zamanda, kamuoyunu çok dikkate almadan karar vermek de daha olasıdır.
Özet (Çeviri)
Thesis examines the role of public opinion in Polish foreign policy making during war in Iraq in years 2003 - 2008. In March 2003 Government of Poland made a decision to contribute military forces to the United States led invasion of Iraq and did not try to convince the public opinion about rightfulness of its decision. Majority of the Polish voters opposed national involvement in the invasion, however failed to influence official government decision in the present case. Therefore, the aim of this thesis is to further understand the circumstances under which democratic government ignored the public opinion in its foreign policy decision making. Thesis argues that five conditions had power to increase willingness of ignoring the public by government and influenced decision of taking part in Iraqi intervention. Namely, these variables are: perceptions of international gains, elite consensus, issue salience, timing of the next elections and perceiving decision about intervention as a crisis situation. None of these variables alone is enough to explain decision of Polish government, because these factors are closely related with each other. If International gains relevant to influence of country on international arena are increasing, then elite consensus is more likely to occur. On the other hand, elite consensus and lack of debates and discussion may result with low issue salience. In situation, when elections are not in close future, then pursuing a divergent from public opinion policy is more likely to happen.