Measuring the effects of different control policies for smallpox epidemic and an optimal inventory model
Çiçek hastalığı salgını için farklı kontrol politikalarının değerlendirilmesi ve optimal envanter modeli
  1. Tez No: 264794
  2. Yazar: EBRU SELİN SELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ADIVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Lojistik talep veya ihtiyaç ile başlayan, talebin tatmin edilmesi veya ihtiyacın karşılanmasına kadar olan süreçlerin planlanması, yürültülmesi ve kontrol edilmesi olarak tanımlananır. Bir operasyonun, işin veya bir olayın yönetiminde başarı, öncesinde alınan kararların kalitesi ile doğru orantılıdır. Günümüz organizasyonları, kurum ve kuruluşları elde ettikleri rekabetçi avantajı kaybetmemek adına lojistik süreçlerine daha çok önem vermektedirler. Benzer bir şekilde devlet kurum ve kuruluşları da istenmeyen bir durum karşısında kalınması halinde en etkili şekilde cevap verebilmek için, acil durum planlarında lojistik sistemlerine önem vermektedir.Bu tezde, beklenmeyen bir çiçek salgınında lojistiğin insani operasyon boyutu incelenecektir. Çiçek hastalığının popülasyon içerisindeki dağılımı matematiksel modelleme yardımı ile incelenecek ve sonuçların lojistik planlama sürecine nasıl bir girdi sağlayacağının üstünde durulacaktır. Afet yönetimi konusu çalışılarak, salgın hastalıkların neden olduğu afetlerin yönetimsel süreçleri incelenmiştir. Epidemiyolojik modelleme konusu işlenmiş ve ilgili yazın taraması sunulmuştur. Aynı zamanda epidemiyolojik modellemenin lojistik ile ilgisi vurgulanacaktır. Araştırma problemi tanıtılacak ve modellenecektir. Epidemiyolojik modellemeden elde edinilen bilgi ile envanter planlama modeli sunulacaktır. Probleme dair nümerik çözümler yapılacak ve problem sonuçlandırılacaktır. İleride irdelenecek problemler üzerinde durulacak ve tez sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Logistics can be explained by planning, managing and controlling of all the process beginning with `demand? or `need? and ending with satisfying or meeting the demand(s) or need(s). Success of managing an operation, a business or an event, comes with the implementation of good decisions. Today?s successful business organizations pay more attention to their logistics processes in order to not to lose their competitive advantage. Governments make surveillance plans which also include distribution of logistics systems in order to respond more effectively to disasters.In this thesis, we focus on epidemic disasters and the humanitarian aspects of logistics. We analyze smallpox disease dispersion by using epidemiological modeling to provide insights for logistical decision making process. We examine the disaster management concept, more precisely epidemic disasters. We focus on the concept of epidemiological modeling and provide a literature review, present our research question and proposed models for smallpox epidemic. We provide an optimal order policy for vaccine requirements in three different scenarios. Model data and numerical results corresponding to epidemic models and an optimal inventory model are provided. Finally, we finalize the thesis with conclusions and future research directions