Tarık Minkari ve eserleri hakkında bir değerlendirme
An evaluation Tarık Minkari and his works
- Tez No: 440926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Türk edebiyatında 'cerrah-yazar' olarak tanınan Tarık Minkari anı, gezi ve mizah türünde eserler vermiştir. Yazar, daha çok gezi türünde eserler vermiştir. Anı eserlerinde genellikle mesleği ön plana çıkarken, gezi eserlerinde ise okuyucuyu adeta dünya turuna çıkarır. Yazarın mizah eserleri, diğer eserlerinden derlenmiştir. Cerrahlıkta olduğu kadar yazarlıkta da başarısını gösteren Minkari, edebiyatımıza önemli eserler kazandırmıştır. Çalışmamızda Minkari'nin eserleri incelenmiş, genellikle hangi yönünün ön planda olduğunun üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın anı, mizah ve gezi türleri ile ilgili yapılacak araştırmalarda da önemli bir kaynak olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Tarık Minkari, has given works in the type of memory trip and humor who is known as a surgeon writer in literature. The author has given more work in the type of trip. While he take over generally with his job in the memory works, he almost go on a world tour to reader in the trip works. His humor works complied from his other works. Minkari has gained the important works to our literature who has shown that as much as in surgery's success in writing. İn our study, this works are examined and emphasized which that is at the forefront of which direction. We are thinking this study would be an important source at the researches about types of memory, humor and trip.