Stock market volatility spillovers among the EU members
Avrupa Birliği menkul kıymetler piyasaları arasındaki oynaklık yayılması
  1. Tez No: 264861
  2. Yazar: TÜRKAN KAMIŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Son yıllarda küreselleşmenin etkisiyle artan oynaklık yayılmaları, birçok araştırmaya konu olmuştur.Bu çalışma 2001 ve 2010 yılları arasındaki dönemde günlük oynaklıkları kullanarak Avrupa ülkeleri arasındaki oynaklık yayılmalarını incelemiştir. Bu araştırma genelleştirilmiş VAR modelinden elde edilen varyans ayrıştırmasına dayananarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, oynaklık yayılmalarının ekonomik olaylara bağlı olduğu ortaya konmuş, özellikle finansal kriz zamanlarında çok fazla artış gösterdiği anlaşılmıştır. Ayrıca sonuçlar, Almanya ve Fransa piyasalarında oluşan oynaklıkların diğer Avrupa ülkelerine daha fazla yayıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I analyze volatility spillovers across eight European stock markets from March 19, 2001 to July 21, 2010. Following recent contributions to the literature on financial spillovers, I use the variance decompositions from a generalized vector autoregression model of stock market volatilities. The results illustrate that there had been substantial volatility spillovers among the eight European stock markets, especially during the current global financial crisis. The results also show that German and French stock markets have been net volatility transmitters to Eastern European stock markets both in non-crisis and crisis periods.