The effect of global crisis on the volatility spillovers among crude oil prices, stock market index and exchange rates
Küresel krizin, ham petrol fiyatları, hisse senedi piyasası getirileri ve Dolar ile Euro kur paritesi arasındaki oynaklığın yayılması etkisini nasıl etkilediğinin incelenmesi
- Tez No: 431527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu araştırmada ham petrol, hisse senedi piyasası getirileri ve Dolar ile Euro arasındaki kur paritesi arasındaki dinamik ilişki incelenmiştir. Çalışmanın amacı, ekonomik kriz öncesi ve sonrası bu değişkenlerin farklı davranıp davranmadığını ekonometrik yöntemle ölçmektir. Çalışmada, Diebol ve Yilmaz modeli kullanılmış olup, vektör otoregresif modellerden elde edilen sapmaların ayrışımları üzerine yoğunlaşılmıştır. 2000 yılının Ocak ayından, 2015 yılının Kasım ayına kadar olan günlük getiri oranları veri olarak kullanılmış olup, ayrıca bu dönem iki farklı döneme daha ayrılmış ve oynaklığın yayılma etkisinin küresel kriz öncesi ve sonrası değişip değişmediği araştırılmıştır. Herhangi bir değişkenin bilgisi elde edinildiğinde, yatırımcılar ve portfolyo uzmanları, bilgisinine sahip olmadıkları değişkenlerin birbirine bağımlılığını azaltmak üzere bu tür çalışmalardan yararlanabilirler. Son olarak, Diebol ve Yilmaz modeli çalışmamızda, değişkenlerin arasındaki oynaklığın yayılması etkisisi daha kesin yöntemlerle ölçmüş ve bu değişkenlerin dinamik olarak değişimlerinin incelenmesi konusunda katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research investigates the dynamic relations between crude oil, stock market returns and exchange returns from USD to EURO and tries to determine whether those variables treat differently before and after global crisis. Diebold and Yilmaz model is used to focus on variance decompositions that are derived from vector autoregressive (VAR) models. We use daily returns of the variables as data comprehensing the period from January, 2000 to November, 2015 and the period is divided into two sub periods to explore whether volatility spillovers among these variables change due to global crisis. Given information of any variables can help investors and portfolio makers to think that they should reduce the dependence between other variables which they don't have enough information. Finally, it is suggested that applying the Diebold and Yilmaz approach to the research improves the accuracy of relation of volatilities among variables and benefits to evaluate changes dynamically.