İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile çatışma yönetimi stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between the emotional intelligence levels and conflict management strategies of the primary school teachers
  1. Tez No: 264875
  2. Yazar: AHMET BUĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin temel amacı ilköğretimde görev yapan öğretmenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile çatışma yönetimi stratejileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Araştırmanın evreni Gaziantep İli Şahinbey ve Şehitkâmil merkez ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise söz konusu okullarda görev yapan öğretmenlerden rastgele seçilmiş olan 310 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri duygusal zekâ ve çatışma yönetimi stratejileri ölçekleri ile toplanmıştır.Araştırmanın verileri çift yönlü varyans analizi tekniği ile test edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda duygusal zekâ düzeyi yüksek öğretmenlerin çatışma yönetimi stratejilerinden ?bütünleştirme?, ?uzlaşma? ve ?uyma? puanlarının duygusal zekâ düzeyi düşük öğretmenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyetlerine göre öğretmenlerin kullandıkları çatışma yönetimi stratejilerinden ``uyma'' stratejisi puanları arasında anlamlı fark saptanmıştır. Öğretmenlerin mesleki kıdemlerinin kullanılan çatışma yönetimi stratejilerinden hiçbiri üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır.Ortak etkilere bakıldığında ise duygusal zekâ ve cinsiyetin sadece hükmetme, duygusal zekâ ve kıdemin ise sadece kaçınma stratejisi üzerinde anlamlı etki oluşturduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this master?s thesis is to display the relationship between emotional intelligence levels and conflict management strategies of the primary school teachers.The scope of the study is comprised of primary school teachers in the central districts of Şahinbey and Şehitkamil in the province of Gaziantep. Then, the sample of the study consists of 310 teachers randomly chosen among the teachers in the schools mentioned. The data of the research have been collected with emotional intelligence and conflict management strategies scales.The data of the study have been calculated using two-way Anova. As a result of the statistical analyses, it has been found out that the teachers having high emotional intelligence level has higher points of ?integrity?, ?compromise? and ?adaptation? among conflict management strategies than those with level of emotional intelligence. A meaningful difference has been determined among the ?adaptation? strategy, one of the conflict management strategies used by the teachers, according to the gender variable. It has been concluded that teachers? years of employment does not have meaningful impact on any of the conflict management strategies.When common effects are handled, it is seen that emotional intelligence and gender have meaningful influence on only domination and emotional intelligence and years of employment on the avoidance strategy.