Portföy yönetimi ve İMKB'de bir uygulama
Portfolio management and an application for ISE
  1. Tez No: 264899
  2. Yazar: GÜLŞAH BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Varlık dağıtımı?nın finansal piyasalar için önemine vurgu yapıldığında portföy sigortasının da dinamik bir varlık dağıtım stratejisi olarak dünya finansal piyasalarında yaygın olarak kullanılan bir risk yönetim stratejisi olarak karşımıza çıktığını görürüz. Sabit Oranlı Portföy Sigortası (CPPI) modeli, modelin dinamik portföy sigortasının bir türü olarak karşımıza çıkar. Bu çalışmada oluşturulan model portföy ile, türev enstrümanlar kullanılmadan, portföyde riskli varlık olarak tanımladığımız hisse senetlerinin ağırlığının piyasa koşullarına göre artırılıp azaltılması yoluyla performansı gözlenmiştir. Ortaya çıkan performans, seçilen bir yatırım ortaklığının toplam değeri üzerinden hesaplanan gerçek performansı ile karşılaştırılmıştır. CPPI modelinin uygulanması ile piyasalarda hakim olan yükseliş trendlerinde getirilerin artacağı, düşüş trendlerinde portföy değerinin, belirlenen taban değerin altına düşmesinin engelleneceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When we emphasize the importance of asset allocation for financial markets, we realize that as a dynamic asset allocation strategy, the portfolio insurance is a widely used risk management strategy. CPPI model is taken as a type of dynamic portfolio insurance. According to the market condition by increasing or decreasing the weight of the equities which are considered as risky assets and without using derivative instruments, we observed the performance of the model portfolio which is generated in this paper. The obtained performance is compared with the real performance which is calculated by total value of a chosen investment trust . We concluded that by applying CPPI model, the return will increase in the bullish market and for bearish conditions the applied model will prevent the fall of portfolio value under the floor value.