Vergilendirmenin temel hak ve özgürlüklerle ilişkisi
The relationship between fundamental rights of freedoms and taxation
- Tez No: 264905
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SONSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bir ülkede vergilendirme ile ilgili yapılan düzenlemeler, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak hemen hemen bütün temel hak ve özgürlükler üzerinde etkili olan yasama işlemleridir. Demokratik bir yönetim anlayışını benimsemiş, hukukun üstünlüğünü esas kabul eden devletler, kamusal ihtiyaçların finansmanı açısından vergi ile ilgili yasal düzenlemeleri, millet adına milletin verdiği yetki ile parlamentoları aracılığıyla gerçekleştirirken vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerini yine vergi ile ilgili düzenlemelerle korumaya çalışmakta veya aksine sınırlandırmaktadır.Bu çalışmada, vergilendirmeye karşı duyarlı temel hak ve özgürlükler üzerinde durulmakta, Anayasamızda devlete pozitif ve negatif görev yükleyen hükümler açısından Türk vergi mevzuatında ki hükümler incelenmektedir. Bu bağlamda devletin anayasada ki hükümler bakımından kendisine yüklenen pozitif görevi vergi yasalarında düzenleme yapmak suretiyle yerine getirmiş olduğu hükümler, eksik yasal düzenleme niteliğinde ki hükümler ve Anayasaya aykırı hükümler ortaya konulmakta ve eksik yasal düzenlemeler ve Anayasaya aykırı durumlar açısından bir takım çözüm önerileri dile getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In a country where the regulations related to taxation, either direct or indirect influence on almost all basic rights and freedoms which are the legislative process. Adopted the concept of democratic governance, rule of law states that accept the principles , the public needs funding for tax-related legal regulations, the nation on behalf of the nation has given the authority and the parliament through the performing of its citizens basic rights and freedoms still tax-related regulations to protect working or otherwise limits.In this study, sensitive to taxation has focused on fundamental rights and freedoms the Constitution, the provisions of our state in terms of positive and negative task load in the Turkish tax legislation that the provisions are examined.In this context, the state's constitution that the provisions with regard to the loaded positive role tax laws regulate by fulfilling the provisions of the missing regulatory nature in that provision and unconstitutional provisions put forward is and lacking legal regulations and unconstitutional conditions in a number of solutions has been emphasized.