Contextualised grammar instruction with communicative language practice
Bağlamlı-iletişimsel dilbilgisi öğretimi
  1. Tez No: 264915
  2. Yazar: MERVE SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dilbilgisi öğretimi ve dilbilgisi öğretiminin dil öğretimindeki yeri her zaman en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. (Prabhu 1987; Larsen-Freeman 1986; Rutherford 1987, Richards 1985;) İkinci dil öğretimi ve uygulamalı dilbilim alanmdaki gelişmeler beraberinde, dilbilgisi öğretimi farklı yorumlar ve bakış açıları kazanmıştır. Bu araştırma Üniversite düzeyinde yabancı dil olarak İngilizce Hazırlık Okulunda yoğun İrıgilizce eğitimi alan öğrencilerin İngilizce dilbilgisini nasıl öğrenmesi gerektiğini belirlemek ve daha başarılı dilbilgisi öğrenimi yanında bunurı gerçek iletişim durumlarında etkili olarak kullanılması için öneri getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma sonucunda, yabancı dil olarak öğrenilmiş ingilizce dilbilgisinin iletişimsel olarak, gerçek yaşam ya da gerçek yaşam ortamları benzerlerinde daha etkili kullammı için nasıl öğrenildiği incelenmektedir.Bu çalışma, İletişimsel Dil Öğretimi yaklaşımının öngördüğü“bağlamlı dilbilgisi”öğretiminin dört dil becerisi (okuma, dinleme, yazma, konuşma) üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu amaçla,“bağlamlı-iletişimsel dilbilgisi”ve“mekanik-geleneksel dilbilgisi”öğretimi üzerine bir uygulama çalışması yürütülmüş ve istatistiksel sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanm temel savı bağlamlı dilbilgisi öğretimi modelinin iletişimsel dilbilgisi ahştırmalarıyla birlikte yabancı dil smıflarında etkileşimli olarak kullanılması gerektiğidirBu çalışmada bağlamlı dilbilgisi öğretimi ve iletişimsel dilbilgisi alıştırmalarının rolü, etkisi ve yeterliliğl araştırılmaktadır. Çalışmanın temelini şu soru oluşturmaktadır: " Orta seviye Ingilizce bilgisine sahip ve IngilizceyiXIyabancı dil olarak öğrenen Turk öğrencilemin dilbilgisini geliştirmede nasıl bir dilbilgisi öğretimi modeli ve hangi tip dilbilgisi ahştırmalan daha etkilidir: mekanik alıştırmalar örıcesi geleneksel dilbilgisi öğretimi mi yoksa bağlamlı dilbilgisi öğretiminin ardmdan gelen iletişimsel dilbilgisi alıştırmaları mi?Bu sebeple, bağlamlı dilbilgisi öğretimi ve iletişimsel dilbilgisi alıştırmalarının dilbilgisi öğretimi üzerindeki etkisi araştırılırken, geleneksel dilbilgisi öğretimi ve mekanik alıştırmalann etkiside gözlemlenmiştir. Buna ek olarak çalışmamn sonunda önerilen dilbilgisi öğretimi modeli ve alıştırmalarının sonuçları tartışılmıştır.Araştırmayı desteklemek amacıyla 46 öğrenciden oluşan iki ayrı grup üzerinde 6 hafta süren bir uygulama çalışması yapılmıştır. Araştırmanın kontrol ve deney grupları 23'er kişiden oluşan iki ayrı sınıfın öğrencileridir ve bu iki grup rasgele seçilmiştir. Öğrenciler bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık okuluna devam etmekte olup orta-İngilizce (Intermediate) bilgisine sahiptir.Uygulama çalışmasına katılanlar eşit miktarda dilbilgisi dersi almışlardır. Dersler iki sınıfa altı hafta boyunca farklı öğretmenler tarafından verîlmiştir. (Haftada 9 saat) Uygulama süresi içerisinde, deney grubunun dersleri sadece Ingilizce olarak yürütülmüştür. Uygulama öncesi bütün deneklere, İngilizce öğrenmelerine olumlu-olumsuz; dolaylı-dolaysız etkisi olabileceği varsayılan üniversite öncesi eğitim, sosyo-kültürel geçmiş ve aile yapılarına ilişkin soruların yer aldığı bir anket verilmiştir. Ayrıca, deneklerin elde ettikleri aşamanın sağlıklı ölçebilmek adına, uygulama öncesi ve ertesinde her iki gruba da aynı ön test ve son test verilmiştir. Uygulama süresi içerisinde,XIIdeney grubunun dersleri sadece Ingilizce olarak yürütülmüştür. Sonuçlar t-test ile ölçülmüştür.Kontrol grubu 1.5 ay boyunca normal okul izlencesi kapsammdaki dilbilgisi derslerini alirken, deney grubu ayni sure boyunca bağlamlı-iletişimsel dilbilgisi alıştırmaları yapmıştır. Kontrol grubu öğrencileri dilbilgisi kurallarını formüller ile tümevarım yoluyla öğrenip, bağlam oluşturmayan cümleler ile mekanik dilbilgisi alıştırmaları yapmıştır. Deney grubu ise dilbilgisi kurallarını tamamen bağlamlı metinler içerisinde öğrenip, iletişimsel aktivitelerle desteklenmiştir.Sonuç olarak, bağlamlı dilbilgisi öğretimi ile iletişimsel dilbilgisi alıştırmalarının İngilizce hazırlık eğitimi gören Türk üniversite öğrencileri üzerindeki etkileri incelenmiş ve çalışmanın hipotezini doğrulayan sonuçlara ulaşılmıştır. Uygulama sonunda, deney grubu öğrencilerinin uygulama süresi ertesinde İngilizce dilbilgisi kurallarını verilen metin içerisinde uygun ve doğru olarak kullanma açısından daha fazla ilerleme kaydettiği sayısal olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Grammar teaching and the place of grammar have always been one of the most controversial issues in language teaching. (Prabhu 1987; Larsen-Freeman 1986; Rutherford 1987, Richards 1985;) With the developments in second language acquisition and applied linguistics, grammar teaching has had different interpretations and viewpoints. This research was carried out to find out how English grammar should be taught and how this grammar knowledge could be used in real language situations effectively.On the other hand, the study investigates the influence of“contextual grammar”teaching which communicative language teaching requires on four language skills (reading, listening, writing, speaking). For this reason, this study was carried out on“contextual grammar instruction with communicative language practice”and“traditional language teaching with mechanical language practice”and statistical results were obtained. The hypothesis of the study based on the idea that contextual grammar instruction should be applied in English foreign language (EFL) classes together with communicative language practice.In this study, the role of contextual grammar instruction and communicative grammar activities, their effectiveness and sufficiency for the use of grammar knowledge in communication situations were ascertained. Thus, the study was grounded on the research question:“Which type of grammar instruction and activity is more efficient to improve knowledge ofVIIIgrammatical structures of upper-intermediate level of EFL Turkish students: traditional instruction with mechanical activities or contextual instruction followed by communicative activities?”Therefore, while investigating the effect of contextual grammar instruction and communicative drills1 on grammar learning, the traditional grammar teaching and the influence of mechanical drills were also examined. In addition, at the last part of the study the outcome of the suggested grammar teaching model and communicative practice activities were discussed.To support this study, the statistical search was carried out with 46 students, composed of two classes. The application study took 6 weeks.Classes were selected at random from the preparation class at a stateuniversity and participants have Intermediate level English knowledge.The participants were exposed to equal amount of grammar instruction given by different teachers in six weeks. (Nine hours in a week). Before the statistical search, the students were exposed to a questionnaire about their school, family lives and a pre-test to measure their English language proficiency level.Following the application, the students were exposed to a post-test to observe how the suggested grammar instruction model improved their1 The aim of a drill is to give students rapid practice in using a structural item. Often this is done with the whole class- rather than with students in pairs- and the teacher is able to get students ask and answer questions quickly and efficiently.IXgrammar knowledge. The control group followed the grammar lessons in the syllabus whereas the experimental group students were exposed to the suggested grammar teaching model. In the experimental group, only/target language was used. The results were measured by t-tests.All in all, at the end of the study, the influence of contextual grammar instruction and communicative grammar practice on Turkish university preparatory students has been assessed statistically and results verifying the hypothesis were recorded. The application group was much more successful in answering the post-test questions which measured the correct application of grammar rules in context. Therefore, it can be assumed that; the presentation of grammar rules in context and communicative grammar practice in ELT classes strengthen the use of grammar in communication.