Hisse senedi fiyatları ve makroekonomik değişkenler arasındaki nedensellik ve 2004-2009 yılları arasında Türkiye uygulaması
Causality between stock prices and macroeconomic variables on Turkish market example between 2004-2009 years
- Tez No: 264955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hisse senedi piyasası bir ülkenin ekonomi gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Hisse senedi fiyatları ve makroekonomik değişkenler arasında nedensellik ilişkisi konusu üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye örneğinde hisse senedi fiyatları ve makroekonomik değişkenler arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Ocak 2004 ? Aralık 2009 dönemini kapsayan analizlerde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası fiyat endeksi, döviz kuru, tüketici fiyat endeksi, faiz oranları, para arzı değişkenlerine yer verilmiştir. Çalışmada, genişletilmiş birim kök Dickey-Fuller Testi, Engle-Granger koentegrasyon testi, Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Ampirik bulgular olarak hisse senedi fiyatları ve döviz kuru, enflasyon, faiz oranları, para arzı arasında uzun dönemli ilişki bulunamamıştır. Granger nedensellik testi sonucunda ise sadece hisse senedi fiyatları ve döviz kuru arasında tek yönlü döviz kurundan hisse senedi fiyatlarına yönelik bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Hisse senedi fiyatları ve enflasyon, faiz oranları, para arzı arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Stock market plays an important role in the economic development of a country. A number of studies have been investigated on the causal relationship between macro-economic indicators and stock exchange prices. This work investigates the causal relationship between stock prices and macroeconomic variables in Turkey. The data from January 2004 till December 2009 have been used to analyze the causal relationship between stock market prices in Turkey (IMKB) and the set of macroeconomic indicators includes: exchange rates, inflation, interest rates and money supply. The statistical techniques used include unit root Augmented Dickey Fuller test, Engle-Granger co-integration and Granger?s causality test. However, no long term relationship was found between macro-economic indicators and stock exchange prices in Turkey. There was found unidirectional granger relationship from exchange rates to stock prices, regarding inflation, interest rates and money supply, there was not found any causal relationship between them and stock prices.