Teori ve uygulamada KOBİ'lerde kümelenme sorunu
Problem of clustering in theory and application in the SMEs
- Tez No: 264956
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Kümelenmeler, aynı endüstriye ait firmaların belirli bir coğrafi alanda yoğunlaşması olarak tanımlanmaktadır. Belirli bir coğrafi alandaki firmaların birbirine yakınlığı, üretim faktörlerinin küme için uygun şartlar içermesi ve kendi içinde oluşan piyasa güveni, maliyetleri azaltıcı etkenlerin varolması küme firmalarına küresel rekabet imkanı sağlamaktadır. Aynı zamanda kümelenme alanları belirsizliği azaltarak, girişimcilerin üstlendiği risklere pozitif etki yapmaktadır. Kümelenme konusu ilk olarak Alfred Marshall'ın söz ettiği, bölgesel endüstrilerin yoğunlaşmasıyla ele alınmıştır. Ancak, bu ele alıştan önce Adam Smith'in ?Mutlak Üstünlük Teorisi? ile David Ricardo'nun ?Karşılaştırmalı Üstünlük Teorisi?nin bölgesel endüstrilerin yoğunlaşmasına neden olduğu görülmüştür. Bu nedenle ?Kümelenme? konusu teoride ilk olarak Adam Smith'in ?Mutlak Üstünlük Teorisi?ne dayanmaktadır. Günümüzde kümelenme konusuyla ilgili en yoğun çalışmalar Michael Porter tarafından yürütülmektedir. Bununla birlikte gerek akademik gerekse diğer alanlardaki araştırmacı yazarlar tarafından kümelenmeyle ilgili analizler gittikçe çoğalmaktadır. Dünya ekonomisinde giderek daha fazla yer alan kümelenmeler ülkelerin ekonomi politikalarına dahil edilmiştir. Çünkü kümelenmeler içeriden ve dışarıdan yeni girişimcileri, yeni firma başlangıçlarıyla piyasaya dahil ederek istihdama olumlu katkıda bulunmaktadır. Yeni girişimcilerin yeni teknolojileri beraberinde getirmeleri sürekli piyasa rekabetini sağlamaktadır. Talep çeşitlenmesini, üretim ve tüketimin heterojenliğini hem ortaya çıkaran hem de bunları karşılayan bir küme piyasası girişimci sayısını çoğaltmaktadır. Bu çerçevede İstanbul Bayramaşa triko kümelenmesi örnek analizi tezimizdeki çalışmaya konu edilmiş ve bu uygulama sonuçları literatürdeki kuramsal çalışmalar ışığında değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clusters are defined as the concentration of businesses of the same industry in a particular georgraphical region. The physical nearness of businesses in a particular geographical area, the production factors providing the appropriate conditions for clustering, the market confidence that naturally arises in the area and the existence of factors that help reduce the costs all provide clusters firms with the possibility of competing on global markets. At the same time, cluster areas, by reducing uncertainties, create a positive impact in terms of the risks taken by entrepreneurs. The issue of clusters was first taken in hand through the concentration of regional industries as mentioned by Alfred Marshall. However, before this issue was taken up, it was seen that Adam Smith?s `absolute advantage theory? and David Ricardo?s `comparative advantage theory? were amongst the reasons causing regional industries to become even denser. Therefore, in theory, the issue of clustering is primarily based on Adam Smith?s `absolute advantage theory?. Today, the most intense studies on the issue in question are carried out by Michael Porter. In addition, the number of analyses conducted in the field by academics as well as researches has been on the rise. A growingly greater part of world economies, clusters have been included in the economic policies of countries since they make positive contributions to employment by making new entrepreneurs both from inside and outside the clusters a part of the market through the establishment of new firms. New entrepreneurs bringing with themselves new technologies gives rise to a continual competition on the market. A cluster market that both creates and provides diversity in demands and the heterogeneity of production and consumption increases the number of entrepreneurs. Within this context, the focus of our thesis has been the study of the relationship between the theoretical and practical framework of the knitewear clustering in Istanbul?s district of Bayrampasa.