Platon'un Sophist?s'inde metekhein kullanımı ve bunun varlık-dil ilişkisine etkisi
The use of metechein in Plato's Sophist and its effect on the relation of being-language
- Tez No: 264960
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezde, İÖ beşinci yüzyılın sonu ve dördüncü yüzyılın ortasına kadar yaşamış olan Platon`un geç dönem diyaloglarından biri olan Sophist?s`de ???????? (pay almak) temel alınarak varlık ve dil ilişkisinin nasıl kurulduğu çözümlenmeye çalışılmıştır. Öncelikle filozofun yaşadığı Yunan Klasik Çağı gerek toplumsal ve ekonomik arka planıyla gerekse mythos-logos ilişkisi, sözlü kültürden yazılı kültüre geçiş ve felsefi miras temelinde betimlenmiştir. Platon formlar arasındaki ilişkiyi açıklamak için ????????`in (pay almak) yanı sıra, ???????ß????? (katılmak), ?????????, ????????????, ????????????? (ortak olmak, birleşmek), ??????????, ????????????? (karışmak), ????????? (nüfuz etmek), ???????????? (ahenkli olmak), ????????? (uyumlu olmak) fiillerini kullanmasına karşın bu tezin neden ????????`i temel aldığı açıklanmış ve Platon`dan önceki ???????? kullanımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is intended to analyze how the relationship between being and languge is formed based on the use of ???????? (participating) in Plato`s Sophist which is one of the late period`s dialogue of Plato, who lived the end of fifth century and the middle of the fourth century. Primarily the Classical Period of Greek the philosopher lived in is described based on social and economic background as well as the relationship between mythos-logos, the progress from orality to literacy and philosophical heritage. It is also explained why this thesis is based on ???????? (participating) to elucidate the relationship between forms Plato used besides ???????? (participating) ???????ß????? (partaking), ?????????, ????????????, ????????????? (associating, combining), ??????????, ????????????? (mingling), ????????? (permeating), ????????????(harmonizing), ????????? (corresponding with) and it is observed the uses of ???????? (participating) before Plato.